Čadík proslul roky cestováním s promítací maringotkou Lady, se kterou vše začalo. Zájem ocenil. „Dobrá věc se podařila. Děkuji manželce, své dceři Terezce a těm pravým kamarádům z blízkého okolí, kteří neváhali přiložit ruku k dílu. Vzpomínali jsme také v Letonicích a Malínkách, na závěr jsme měli skvělé pohoštění, zvláště pak vynikající výrobky z kotle místního šéfkuchaře Mirka Mrázka. Trojice muzikantů od Nepomuku a parta přátel vytvořili supr večer, kamarádi z Plzně přijeli s vlastním pivem K1,“ chválil nejen milovník filmů z Nesovic.

Které pobočky by měla Česká pošta zachovat?
Jihomoravané se vyjádřili k rušení pošt: ve Vyškově jsou pro zachování Purkyňovy

Velkým překvapením pro něj byla návštěva ze Spytihněvi na Zlínsku. „Přijel majitel vyhlášených spytihněvských vepřových kolen, dovezl je na zobání jako dárek. Jeho tatínek byl také promítač v místním kině,“ doplnil Čadík.

Vzpomínalo se také na Josefa Sousedíka známého i pod přezdívkou moravský Edison. Ve třicátých letech se podílel na konstrukci unikátního vlaku Slovenská strela, který byl ve své době nejrychlejší na světě. Nesovicemi stroj projel koncem ledna.

Slovenská strela přijela o víkendu na nádraží ve Slavkově u Brna.
Klenot na kolejích: starý vlak Slovenská strela přijel do Slavkova, podívejte se

Kvůli vzpomínkové akci měl původně přijet také Sousedíkův syn Tomáš, vše ale změnila jeho nemoc. „Před pár lety jsem promítal v Kopřivnici a chodíval kolem vystavené Slovenské strely. Kdyby mi tehdy někdo řekl, že za pár let pojede přes moji obec, řekl bych mu, že je stejný blázen jako já se svým filmovým pásem,“ komentoval Čadík s úsměvem.

Účastníci program završili na hasičské zbrojnici v Malínkách, kde byla vrcholem hudebního maratonu půlnoční Československá hymna. Pak následovala reprodukovaná hudba.

Práce chirurgů ve vyškovské nemocnici. Ilustrační foto.
Břišní kýlu operovali vyškovští lékaři speciální technikou jako první v kraji

„Děkuji všem, kdo přišli a podpořili tuto vzpomínku. Druhý den ráno se mě někteří zeptali, jestli bychom z toho na Apríla neudělali tradici. Řekl jsem, že z toho bude náš státní svátek. Svátek snílků a bohémů, prostě všech, co chtějí prožít něco pěkného,“ uvažoval Pavel Čadík. Sešlost by se tak příští rok mohla zopakovat.