Po dvou letech průtahů se nejen Nesovičtí, ale i ostatní řidiči dočkají. Takzvaná křižovatka smrti je opravená a zanedlouho bude otevřená pro dopravu. Díky rekonstrukci by měla ztratit nechvalně známou pověst a zajistit větší bezpečnost.

„K převedení dopravy na nově postavenou silnici I/50 v Nesovicích by mělo dojít podle stanovení krajského odboru dopravy ve chvíli, kdy budou zrušené objízdné trasy. Zhotovitel ještě s vedením Nesovic projednává přesný termín vzhledem k tomu, že v obci budou o tomto víkendu slavit hody," nastínila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Nina Ledvinová.

Starosta obce Vítězslav Reška předpokládá, že silnici otevřou už příští týden. „Půjde o zkušební provoz, kdy doprava bude převedená na novou a od středy částečně zkolaudovanou silnici. A tím se nám otevřou možnosti pro další stavební práce, sám zhotovitel má totiž zájem stavbu co nejrychleji dokončit," dodal Reška.

To potvrdila i Ledvinová. „Po převedení dopravy bude následovat dokončení mostu, odbourání staré silnice, výstavba chodníků a veřejného osvětlení po pravé straně směrem na Uherské Hradiště. Následně pak dokončovací práce spočívající v náhradní výsadbě," vyjmenovala mluvčí.

Kdy ale dojde k úplné kolaudaci křižovatky, zatím není jisté. „Podle mých informací by to mělo být v létě příštího roku. Může se stát, že se narazí na nečekané problémy, třeba při napojování cesty druhé třídy na železniční přejezd, a vše se tak zase prodlouží. Pro nás je ale nejdůležitější to, že ji řidiči můžou běžně používat," byl spokojený nesovický starosta.

Termín skončení předčasného užívání je do 31. srpna příštího roku. „Byl stanovený z důvodu, že pro kolaudaci budeme potřebovat jeden z podkladů, kterým je měření hluku. To je ale možné provádět jen za předem stanovených podmínek, tedy v letních měsících a za běžného provozu bez omezení rychlosti. Ta je nyní snížená na třicet kilometrů za hodinu," vysvětlila Ledvinová.

Silnice I/50, na které křižovatka leží, patří k nejdůležitějším a silně zatíženým dopravním tahům v Jihomoravském kraji. „Každý den jezdím do Nesovic do práce. Přestože vyloženě na mé podnikání otevření nebude mít vliv, z a do zaměstnání se dostanu pohodlněji. A věřím, že nebudu spokojený jen já, ale i všichni obyvatelé obce," potěšila novinka majitele autodopravy Daniela Neničku.

V aktuálním informačním letáku vydaném Ředitelstvím silnic a dálnic stojí, že nové řadicí pruhy v prostotu křižovatky zajistí plynulý provoz na silnici I/50 při uzavření přejezdu během průjezdu vlaku. Vstupní brána navržená při vjezdu do obce upozorní řidiče na to, že vjíždí do obce, a přinutí ho přizpůsobit jízdu předpisům. Nové veřejné osvětlení na silnici má přispět k lepší přehlednosti a bezpečnosti v podvečerních a nočních hodinách. Cena rekonstrukce se vyšplhala zhruba na sto čtyřicet milionů korun.