Iniciativa reaguje na to, že ve společnosti stále více doutná problém spojený se závislostí na drogách, alkoholu či psychofarmakách. Nessuno přitom v italštině znamená „nikdo“. Zakladatel projektu z Brněnska totiž chtěl původně jen sdílet svůj osobní příběh z vlastní rodiny. Sám říká, že jeho jméno a tvář nejsou důležité, proto si je zatím nepřeje zveřejňovat. Podstatná je jeho zkušenost, která se může stát mementem a varováním pro ostatní.
S tím, jak se nořili do problematiky, ambice lidí zapojených do projektu rostly. „Dnes už nechceme pouze vyřknout svůj názor. Drogy v nejrůznějších podobách se staly součástí každodenního života. Na základě osobní zkušenosti chceme svým dílem pomoci k nalezení cesty ven ze začarovaného kruhu,“ vysvětlovala mluvčí projektu Nessuno Vendula Brázdová.
O drogách se podle ní už dlouho mluví jako o společenském problému. „Ale, jak říká doktor Ivan Douda, který se problematikou drogových závislostí zabývá bezmála půl století, ten hlavní problém je v každém z nás. Jen my sami rozhodujeme, jestli po těchto látkách sáhneme a probudíme v sobě to zlo,“ upozornila mluvčí.
Uživatelé totiž prostřednictvím drog hledají únik z reality. „Psychotropní látky, psychofarmaka, alkohol… se zdají být řešením. Pomohou odreagovat od daného problému a zjednoduší pohled na svět. Ale jen na okamžik. Pomohlo mi to včera, pomůže mi to i dnes. Závislost je odbržděna a blíží se výhybka, která člověka odkloní od racionálního uvažování. Cesta zpět je pak velice složitá a příběh nejednou končí tragicky,“ zdůraznila Brázdová.
Lidé zapojení do projektu prý slýchají, že vše začíná v rodině, zároveň však chápou, že mnoho rodičů v dnešní uspěchané době nevěnuje svým dětem tolik času, kolik by bylo třeba. „Chceme upozornit na to, že společnost začíná být čím dál víc tolerantní k tomuto tématu – prý, ať si každý dělá, co chce, máme demokracii. Ale jen do té chvíle, kdy se nedejbože problém začne týkat jich samotných. Droga jim vstoupí do života, začne ničit osobnost, přátelství, vztahy, zpřetrhá rodinné a sociální vazby,“ vyjmenovala Brázdová.
Nessuno je neziskový projekt, který si klade za cíl vyplnit mezeru v oblasti závislostí. Kromě prevence usiluje o dostupnost kvalitních informací, podpory a zdrojů pro ty, kteří se závislostí sami bojují nebo pomáhají druhým. Spolupracuje s odborníky v oblasti psychologie, léčby závislostí a sociální problematiky.
Zvláště ohroženou skupinou je dospívající generace, proto se projekt Nessuno začíná zabývat také prevencí ve školství. Aby zasáhl co nejširší publikum, využívá různé komunikační kanály, včetně sociálních médií, webových stránek a veřejných akcí.
„Chceme být vnímáni jako inkluzivní a podpůrná komunita, která může nabídnout naději a pomocnou ruku všem, kdo se snaží najít cestu ven z temnoty závislosti. To je samozřejmě dlouhá cesta, ale máme motivaci a dost energie vydat se po ní. Velký dík každému, kdo se k nám přidá. Chtěli by jsme poděkovat zvláště Michalu Steinocherovi, Janě Jarolíkové, Miluši Masopustové a Davidu Stehlíkovi, ktří stáli při zrodu Nessuno,“ dodala mluvčí projektu Vendula Brázdová.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kryštof hrál pro Vyškov. Fanoušci si užili příjemnou atmosféru, podívejte