„Případ je stále v šetření, které by mělo být ukončené do konce března. V této chvíli nejsem oprávněná říct víc podrobností," poznamenala vyškovská policejní mluvčí Iva Šebková.

Záležitost se táhne už několik měsíců. Lulečští zastupitelé měli na svém říjnovém zasedání projednávat nákup hasičského auta a následně schválit smlouvu. „Týden před jednáním jsme však dostali pozměněný zápis jednání komise, kam starosta připsal nabídku firmy Perspekta, která na obecní úřad dorazila až po ukončení výběrového řízení," popsal lulečský zastupitel Josef Vlach, který je spolu se zastupiteli Pavlem Trčkou, Ladislav Kraisem a Richardem Vlčkem podepsaný pod podnětem k prošetření postupu adresovanému státnímu zastupitelství.

To předalo případ policii. Obě strany už za sebou mají výslechy. „Policisté si mě předvolali asi před třemi týdny. Dověděl jsem se, že pokud věc dopadne v můj prospěch, není jejich povinností mě o tom informovat. Písemné vyrozumění dostane jen druhá strana, která žádost k prošetření podala," podotkl současný starosta Lulče Petr Halas.

U výslechu byl také místostarosta obce Petr Mrázek. „Na policii jsem podal výpověď a v současné době se k věci nechci vyjadřovat. Je na policistech, jak záležitost vyšetří," řekl místostarosta.

Svůj pohled na věc policii zopakoval také bývalý starosta Vlach, který podnět inicioval. „Volali mi několik dní potom, co jsem záležitost oznámil. Dali mi několik otázek, na které jsem odpověděl. Od té doby mě nikdo nekontaktoval. Stále si myslím, že se starosta dopustil trestného činu," zmínil Vlach.

Ten stejně jako na začátku sporu trvá na tom, že nic protizákonného neudělal. „Zápis, který komise sepsala, byl pouze informativní. Nabídka, o které je řeč, byla poslaná v termínu. Bohužel ji pracovnice úřadu vyzvedla pozdě. Ale žádný zákon nebyl porušený," brání se Halas.

Na policii vypověděl, že už zjednal nápravu. Jestli se může v případu jednat o polehčující okolnost, ale není jisté. O tom totiž nebude rozhodovat policie, která se teď záležitostí zabývá, ale až státní zastupitelství, kterému policisté věc po prošetření postoupí.

Pokud se prokáže, že se starosta ničeho protizákonného nedopustil, je připravený postarat se o to, aby záležitost měla dohru. „Určitě se budu bránit," potvrdil znovu Halas.

Navíc už před časem upozornil, že zmíněné výběrové řízení bylo na říjnovém zasedání zastupitelstva zrušené. Nebylo totiž jisté, jestli se chyba stala na straně pošty. Ztratila se totiž výzva k vyzvednutí zásilky. A za druhé podle něj zastupitelé chtěli udělat změny. Proto se rozhodli pro vypsání nového výběrového řízení na nákup hasičského auta.