Ševčík si nepřipustil, že by mohlo jít o vážný zdravotní problém. „Myslel jsem si, že je to od páteře. Manželka mi ruku masírovala. Jenže pak mě přestaly poslouchat prsty a poté celá ruka. Teprve osmý den jsem jel do nemocnice a rovnou na jednotku intenzivní péče,“ svěřil se pacient.

Ruku má ochrnutou. „Je to pravačka a já si levou nezapnu ani knoflíky. Chodím na rehabilitaci a doufám, že se ji časem podaří rozhýbat,“ věří pacient, kterému lékaři doporučili zhubnout a zdravě jíst.

Jenže Ševčík si potrpí na typickou vesnickou stravu. „Jednou za čas uděláme zabíjačku. Nejlepší zelenina je přepasírovaná přes prase. Mám rád slaninu a maso. Ve svém věku se už nepředělám,“ myslí si třiašedesátiletý muž.

Jeho dospělé děti však už musí počítat s dědičnou možností mrtvice. „Moje maminka na mozkovou příhodu zemřela. Já sám jsem měl potíže s tlakem. Ale na to, že mám příliš vysoký krevní tlak, jsem přišel náhodou teprve před pár týdny. A to, když mi lékaři prováděli vyšetření před operací kotníku. Jenže už bylo pozdě. Za pár dní bylo neštěstí na světě,“ smutní pacient.

Ševčík nedokázal včas rozpoznat příznaky mrtvice. „Zatímco u infarktu lidé hned vytočí sto pětapadesátku, mozkovou mrtvici podceňují. Léčbu je třeba začít do tří hodin, jinak hrozí smrt nebo trvalé ochrnutí,“ vysvětlil neurolog Zdeněk Krejčíř.

Podle lékaře by do nemocnice měl spěchat každý, kdo pocítí necitlivost tváře, ruky nebo nohy na jedné polovině těla, potíže s mluvením nebo porozuměním, problémy s chůzí a udržením rovnováhy. Nebezpečné je také rozmazané vidění nebo ztráta zraku či náhlá a velice silná bolest hlavy. „Každou minutu, kdy nejsou mozkové buňky zásobeny okysličenou krví se zvětšuje rozsah nevratného postižení mozku,“ upozorňuje neurolog.

Podrobněji o cévním onemocnění mozku pohovoří lékaři dnes odpoledne od čtrnácti do osmnácti hodin v jídelně neurologického oddělení v prvním patře u příležitosti dne otevřených dveří neurologie.