Není to poprvé, kdy jste kandidovala do Sněmovny. Ve volbách v roce 2010 jste byla na 15. místě za ODS. Jaké jste tehdy měla ambice?

Chtěla jsem pouze vyjádřit podporu straně, stejně jako teď. Opravdu jsem ani nyní nepředpokládala, že se do Sněmovny dostanu. Takže nejsem zklamaná. A rozhodně mě to ani neodradilo od dalšího působení, byť jen v komunální politice.

Co říkáte na výsledky?

Sice se něco podobného dalo očekávat, ale byla jsem poněkud optimističtější a předpokládala, že strana získá kolem deseti procent hlasů voličů.

Stejně jako v celostátních výsledcích, i v Drnovicích zvítězili sociální demokraté. Získali přes 28 procent hlasů, zatímco občanští přes 9. Přesto jste, co do počtu preferenčních hlasů, předběhla Bohuslava Sobotku…

To mě opravdu těší. Jen nevím, jak si to vysvětlit. Snad to neznamená, že by se mě chtěli naši obyvatelé zbavit. (smích)

Nebojíte se, že výsledek voleb do Poslanecké sněmovny může být předzvěstí toho, jak dopadnou komunální volby v příštím roce?

Určitě se v nich výsledek může odrazit. Ale budou až za rok. Navíc v komunální politice je to jiné. Lidé mají přehled o tom, co všechno děláte. Práce je za vámi vidět. Kandidáta voliči posuzují spíš právě podle toho, co chce udělat nebo co už vytvořil. A my toho ještě během následující roku můžeme a také samozřejmě chceme udělat hodně.

Slavkovská zastupitelka a učitelka Věra Křivánková ve volbách neuspěla.Neúspěšná kandidátka Křivánková: Nic se nemění, svou práci mám ráda

Slavkov u Brna – Byla trojkou na jihomoravské kandidátce komunistů, nakonec se ale bývalá slavkovská místostarostka Věra Křivánková do Poslanecké sněmovny nepodívá. Komunisté na jihu Moravy získali čtyři mandáty, o ten poslední se slavkovská zastupitelka, učitelka matematiky a biologie dlouho přetahovala s pedagogem Ivem Pojezným z Kyjova. Nakonec prohrála.

Mohla jste být za Vyškovsko jedinou poslankyní, nakonec to nevyšlo…

Že nás všechny přeskočí Zuzka Bebarová Rujbrová, se dalo očekávat. S kolegou Pojezným jsme na tom byli dlouho stejně, nakonec zvítězil on. Já hlavně doufám, že ta čtveřice úspěšných z jižní Moravy bude v Poslanecké sněmovně hájit náš program.

Přesto to musí zamrzet, byla jste opravdu blízko…

Pro mě se ve skutečnosti nic nemění. Jsem učitelkou na Základní škole Tyršova ve Slavkově u Brna, své zaměstnání mám ráda. Kromě učení jsem i kariérovým poradcem, takže připravuji a pomáhám dětem s rozhodnutím na střední školu.

Důvod k radosti levice nicméně nemá. Sociální demokracie sice vyhrála, ale na žádné velké oslavy to určitě nebylo…

Bohužel je to tak. Bude to tahanice, je evidentní, že bude nesmírně těžké sestavit koalici. Já chci hlavně poděkovat voličům, že naši stranu i mě podpořili. A že k volbám přišli.

Vyškovsko má ve Sněmovně opět jen jednoho zástupce. Může to mít na region nějaký dopad?

Bude to stejné jako v minulých letech, poslanců z Vyškovska nikdy moc nebylo. Vliv to bude jen velmi nepatrný.