„Domníváme se, že by mohlo návštěvníky překvapit, že některé tradice mají své kořeny už v předkřesťanských dobách a během staletí získaly nový význam a podobu. Jiné obyčeje a zvyky v moderní společnosti pro změnu zanikly a staly se jen romantickým pohádkovým koloritem, který nám zprostředkovávají už jen skanzeny, muzea a pořady folklorních souborů. Mnohé zvyky se ovšem zrodily skutečně teprve nedávno, a jen čas ukáže, jestli a v jaké podobě si je budoucí generace uchovají,“ zmínila pracovnice muzea Petra Mandíková.

Vstupné je za padesát korun, snížené za pětadvacet. „Zájemci si v prostorách zámecké komory mohou prohlédnou například krásný vyřezávaný betlém z Tučap, připomínku porcování kapra a vánočního stolování v kuchyni našich prababiček nebo ukázku dárků a hraček, které v minulosti potěšily pod stromečkem nejenom děti. Za pozornost stojí také vánoční ozdoby,“ doplnila Mandíková.

K výstavě je připravena tvořivá edukační dílnička pro školy, na které se děti dozví třeba, proč se na náměstí rozsvěcuje stromeček a odkdy je vánočka zapletená. Interaktivní prvky si mohou vyzkoušet všichni.

V sobotu devátého prosince odpoledne čeká návštěvníky komentovaná prohlídka. Mladí členové dějepisného kroužku Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické Vyškov je ve čtrnáct hodin provedou výstavou a přiblíží tradice a zvyky.

„V patnáct hodin si pak zájemci v tvořivé dílně vyrobí tradiční vánoční vrkoč plný nejrůznějších ozdůbek a mlsných dobrot. Našim předkům sloužil nejen jako dekorace příbytků, ale také jako dárek nebo zdroj odměn pro koledníky. Chtěla bych připomenout, že tvořivá sobotní dílna je učena nejen pro rodiny s dětmi, ale také pro dospělé návštěvníky, pokud mají chuť a zájem vyrobit si vánoční ozdobu nebo dárek,“ dodala Mandíková.

Předpokládaná délka trvání tvořivé dílny je zhruba šedesát minut. Počet míst je sice omezený, rezervace je ale možná u muzejní pedagožky na telefonním čísle 601 117 616.

Vánoční poutákZdroj: Redakce