„Očekáváme, že nějací ještě přijdou v červenci a srpnu. Rozhodně jich nebudou stovky, ale jen desítky. Dovolím si tvrdit, že se tito lidé poměrně dobře uplatňují. Tedy pokud jsou šikovní a mají chuť pracovat,“ uvedl ředitel Úřadu práce ve Vyškově Jan Marek.

Víc než stovka mladých, která právě dokončila středoškolské vzdělání, mu proto nedělá příliš velké vrásky na čele. O něco horší je to podle něj se staršími lidmi.

„Máme tady osmadevadesát uchazečů o zaměstnání, kteří jsou zde dlouhodobě a pouze osm z nich nemá žádné zdravotní omezení. Ti mají velký problém se sháněním práce. Přitom každá firma, která má víc než pětadvacet lidí, by kvůli výhodám měla mít zájem zaměstnat je,“ myslí si Marek.

I přes handicap však lidé občas mají úspěch. „Od ledna letošního roku od nás odešlo víc než dvě stě dvacet uchazečů se zdravotním omezením. Je to velmi dobré číslo. Někteří si našli práci úplně sami, šestnáct jsme vyřadili sankčně a většina se uplatnila s pomocí úřadu práce,“ potvrdil Marek.

Navzdory tomu i očekávanému příchodu absolventů ředitel úřadu práce nepředpokládá, že by se míra nezaměstnanosti měla v následujících měsících rapidně zvýšit. „Jsou totiž firmy, které jak absolventy, tak i osoby s postižením rády zaměstnávají,“ vysvětlil Marek. Neustále rostoucí firmou, která rok co rok nabírá řadu absolventů, je například Fritzmeier Vyškov. „Přijímáme absolventy všech profesí. Práci u nás najdou hlavně svářeči, zámečníci, lakýrníci, brusiči. Vloni k nám nastoupily zhruba dvě desítky mladých. Právě v těchto dnech očekáváme hlavní nápor absolventů. Nevýhodou je, že neoplývají správnými pracovními návyky, ale obvykle nemají problémy se zapracovat,“ řekl personalista společnosti Aleš Dobrovolný.

Firmou, která dává šanci všem věkovým kategoriím, je také EDP Komořany. „U nás na věk moc nehledíme. Hlavně starší se u nás uplatní ve svém zaměření kdekoliv, oceňujeme jejich zkušenosti. Hodně nabíráme i absolventy. Protože nemají praxi, necháváme je projít kolečko celou výrobou a pak posoudíme, k čemu se hodí,“ uvedl prokurista firmy Václav Mácha.

V EDP tvoří mladí lidé do dvaceti let téměř čtyři procenta a od padesáti let do důchodového věku celých jednadvacet procent z celkového počtu zaměstnanců.