Osm procent lidí na Vyškovsku bylo v listopadu bez práce. To odpovídá republikové úrovni, mezi okresy v Jihomoravském kraji patří Vyškov už stabilně mezi ty lepší. Tato čísla však zřejmě nevydrží dlouho, protože v prosinci nezaměstnaných tradičně přibývá.
Na úřadu práce se totiž začínají hlásit lidé, kteří dělají sezonní práce. „Závěrem roku znovu přibývají do evidence sezonní zaměstnanci nebo živnostníci, kteří pracují na stavbách a na zimu činnost ukončují. Už první čísla naznačují, že i v letošním roce se tento trend bude opakovat. Za prvních osm prosincových dnů jsme zaevidovali 317 nových uchazečů o zaměstnání,“ uvedla ředitelka vyškovské pobočky úřadu práce Jaroslava Šmejkalová.
Nejhůř hledají uplatnění nekvalifikovaní pracovníci, montážní dělníci nebo administrativní zaměstnanci. „Zrovna si hledám práci jako vrátný nebo něco podobného, ale shání se to velmi těžce. Nedávno jsem volal na inzerát hned, jak jsem ho objevil v novinách, ale už ráno bylo místo obsazené,“ posteskl si například Stanislav Kozák.
Nekvalifikované pozice teď firmy téměř nenabízejí. „V případě volných pracovních míst v administrativě vyžadují zaměstnavatelé aktivní znalost cizího jazyka, především angličtiny, a to slovem i písmem. Často pak přidávají další požadavky na znalosti a dovednosti, jako je ovládání počítače a znalost účetnictví,“ potvrdila Šmejkalová.
Hledají lakýrníky
Firmám se oproti tomu špatně hledají kvalifikovaní pracovníci ve strojírenských oborech. „V naší společnosti pokračuje rozšiřování výroby. Teď nabíráme řidiče vysokozdvižných vozíků, mistry, předáky a lakýrníky. Od ledna začne nábor zámečníků, operátorů na CNC strojích, svářečů a dalších pozic. Při náborech ale dlouhodobě pociťujeme nedostatek kvalifikovaných řemeslníků, jako jsou třeba lakýrníci,“ poznamenal například personalista společnosti Fritzmeier Aleš Dobrovolný.
Roste tak zájem o rekvalifikace. „Lidé mají zájem zejména o kurzy obsluhy osobních počítačů a využívání výpočetní techniky, svařování, obsluhy CNC strojů, účetnictví, řidiče vysokozdvižného vozíku, skladníka nebo pracovníka v sociálních službách,“ vyjmenovala Šmejkalová.
Kromě pomoci od úřadu práce zkoušejí nezaměstnaní hlavně internet. „Dostávám nějaké nabídky od úřadu práce, ale zatím nic nevyšlo. Tak to zkouším také na internetu, kde se také snažím nějaké vhodné nabídky na práci najít,“ připomněl Kozák.
Přístup na internet můžou zájemci o práci využít také na úřadu práce. „Klienti mají možnost v prostorách úřadu práce využít počítače a takzvané infoboxy, kde je přístup na stránky ministerstva práce a sociálních věcí. Tam si můžou vyhledat nabídku volných míst nejen na Vyškovsku, ale také v kraji nebo celé České republice,“ upozornila Šmejkalová. Na úřadu práce také poradí, jak správně napsat životopis, motivační a průvodní dopis.