Vyškovský úřad práce zveřejnil nepotěšující statistiky. Nezaměstnanost šla rapidně nahoru. Lidé se registrovali co nejdřív kvůli zpřísněným podmínkám, které od nového roku platí. Vlivem zimní sezony zaplnili úřad i zemědělci i stavebníci. A nejenom ti.

Problém najít práci má i absolventka Jana Kocmanová z Ruprechtova. „Jsem vyučená švadlena. Firem, které by hledaly švadleny moc není. Když už jdu na nějaký pohovor, tak většinou neuspěji, protože nemám praxi. Všichni chtějí, abych už měla nějaké zkušenosti,“ vadilo Kocmanové.

Ta se proto rozhodla hledat jinde. „Na úřad práce se znovu chystám teď v lednu. Chtěla bych se zeptat po nějaké rekvalifikaci, protože moc šancí najít práci ve svém oboru nemám. Samozřejmě hledám i sama, ale zatím jsem neměla štěstí,“ doplnila Kocmanová.

Najít práci na Vyškovsku není snadné. Zájemců totiž přibylo. Zatímco v listopadu byla nezaměstnanost osm celých a jedna desetina procenta, v prosinci poskočila už na devět celých a dvě desetiny procenta. „V prosinci je nárůst nezaměstnaných pravidelný. Zvýšil se vlivem dvou faktorů. Prvním je určitě sezónnost, která se projevila naplno. Lidé mají třeba krátkodobé smlouvy do konce roku a podobně,“ uvedl ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Nezaměstnané možná potěší zpráva, že úřad práce nabízí sto třiadevadesát volných míst. Horší už ovšem je, že na jedno místo připadá téměř třiadvacet uchazečů.

Druhým velkým vlivem je podle Marka legislativa. „Od nového roku se zpřísnily podmínky. Spousta lidí chtěla ještě ty staré, a proto jsme v prosinci, a hlavně týdnu mezi svátky pozorovali opravdu velký nápor,“ řekl Marek.

Ten také uvedl některé změny, které se lidem od nového roku nezdají. „Když někdo odstoupí dohodou a nemá k tomu vážný důvod, jako je třeba nemoc dítěte nebo zdravotní problémy, tak od nás může dostávat podporu v nezaměstnanosti jen ve výši pětačtyřiceti procent,“ poukázal na konkrétní případ Marek.

Podle jeho slov je ale změn mnohem víc. Proto zaměstnanci úřadu jezdí na školení, aby mohli veřejnost informovat. Jednoho takového se účastnil i Josef Bürger. „Od nového roku platí, že pokud bude uchazeč o zaměstnání pobírat podporu v nezaměstnanosti, a současně bude pracovat v zaměstnání, ve kterém si vydělá do čtyř tisíc korun hrubého měsíčně, podporu v nezaměstnanosti po dobu trvání pracovního vztahu mu zastavíme. Jakmile uchazeč práci podle dané smlouvy skončí, bude úřad práce pokračovat ve výplatě podpory v nezaměstnanosti,“ popsal důležitou změnu vedoucí oboru evidence a zprostředkování vyškovského úřadu práce Josef Bürger. Pokud si ale lidé vydělají víc jak čtyři tisíce korun, tak jim hrozí vyřazení z evidence úřadu práce. Tato změna je podle Marka také jedním z hlavních důvodů, proč se lidé registrovali na úřadu práce ještě loni.