Míra nezaměstnanosti se z deseti procent snížila na devět celých dvě procenta. Podle ředitele Úřadu práce ve Vyškově Jana Marka jsou důvody tohoto pozitivního vývoje vliv sezónních prací nebo třeba nástup osob na veřejně prospěšné práce. „Za období leden až duben nastoupilo na veřejně prospěšné práce dvě stě jedna osob. Výrazně nám pomohli také někteří zaměstnavatelé. Do EDP Komořany jsme umístili celkem sto devětadevadesát osob. Více než dvacet lidí jsme zaměstnali ve firmě LohmannRauscher ve Slavkově u Brna,“ informoval Marek. Nezaměstnanosti pomohlo také to, že firmy sice zaměstnance nenabíraly, ale také nepropouštěly. Někteří lidé začali dokonce podnikat sami. „Překvapivě vysoký počet lidí zahájil samostatnou výdělečnou činnost. Je jich devětasedmdesát,“ dodal Marek.

V současné době je počet nabízených volných míst stále nízký. Je jich pouhých sto jedna čtyřicet. Nezaměstnaných na Vyškovsku je ovšem čtyři tisíce dvě stě šedesát čtyři. Což je o tři sta osmdesát sedm méně než na konci loňského měsíce. Vývoj v obcích je avšak pozitivní hlavně díky veřejně prospěšným pracem. Největší nezaměstnanost je v obci Podbřežice.

Počet absolventů v evidenci úřadu práce se snižuje. Nadále ale činí osm celých dvě procenta evidovaných a v měsíci dubnu se jich na úřad práce přihlásilo tři sta padesát. „Myslím si, že kdo chce mít práci, tak si ji najde. Všichni moji kamarádi absolventi hledali a už pracují,“ řekl Luboš Langhammer z Podomí. Někteří mladí na to ale mají jiný názor. „Nepracuji, protože si sám práci hledat nechci. Třeba mi úřad časem něco najde, nikam nespěchám. Peníze na podporu v nezaměstnanosti mi zatím stačí, přispějí mi také rodiče,“ řekl Vyškovan, který si nepřeje být jmenován. Redakce ale jeho jméno zná.

Lidé ale úbytek nezaměstnanosti nepozorují. „Naposledy jsem byla na úřadě práce v březnu a chystám se tam ve středu. Hledám práci uklízečky nebo něco podobného a zatím jsem nic nesehnala. I pro mě je to těžké v pětapadesáti sehnat místo, zvlášť pokud člověk ze všeho vyjde. Loni jsem pracovala na veřejně prospěšných pracech, ale protože nyní jsem doma čtyři měsíce, nemohli mě na obci znovu zaměstnat, protože nesplňuji podmínky,“ vypověděla Eva Trávníčková z Ruprechtova.

Mikroregion počet nezaměstnaných březen duben

Vyškov 2743 2502

Slavkov 940 878

Bučovice 968 884