„Jsem rád, že nezaměstnanost je v okrese relativně stabilizovaná. Nějaký závratný vývoj to není, nicméně mírně narostl počet volných pracovních míst. Těch je momentálně sto čtyřiasedmdesát. I když je to samozřejmě stále málo, nárůst je to významný a potřebný. Navíc je to o šestapadesát míst víc, než v minulém měsíci,“ vypočítal ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Na jedno volné pracovní místo v současné době připadá v průměru bezmála dvaadvacet uchazečů. K poslednímu červenci evidoval Úřad práce ve Vyškově celkem 3782 lidí, což je sedmatřicet lidí méně než ke konci předchozího měsíce. „Co je potěšitelné, je fakt, že firmy nějak dramaticky nepropouští. U velkých firem, které mají třeba dvanáct set zaměstnanců, to jsou nepatrná čísla. Ze zaměstnavatelů okresu nejvíc lidí přibírá už tradičně firma EDP Komořany nebo také Lohmann&Rauscher ve Slavkově u Brna. Třeba ta nám nyní dala požadavek pro sedm dělnic,“ informoval Marek.

Podle něj firmám vzrůstají zakázky. Stále je nicméně poptávka hlavně po kvalifikovaných lidech. „Od nich se vyžaduje flexibilita a pracovitost, protože v řadě firem musí zakázku zvládnout menší počet lidí, takže tlak je na ně určitě větší,“ zdůraznil Marek.

Spousta lidí se nicméně nechce smířit s tím, že by dělali méně kvalifikovanou práci. „Mám ve svém okolí známé, kteří si práci našli, i takové, kteří neuspěli. Ne však z toho důvodu, že by si ji nechtěli najít, netouží ale po práci, která nedosahuje jejich vzdělaní,“ prozradila třeba Zlatuše Slabá z Vyškova.

S dalšími čísly zřejmě zamíchají čerství absolventi. „Příliv absolventů se prozatím nekoná, jejich nápor očekáváme až na přelomu srpna a září. Proto se dá počítat se stagnací, nicméně pak přijde zřejmě mírný nárůst. A to hlavně koncem října, kdy budou končit také veřejně prospěšné práce v rámci Evropské unie. V současnosti máme na veřejně prospěšných pracích víc než dvě stě lidí,“ připomněl Marek.

Právě veřejně prospěšné práce statistikám značně pomáhají. „Zájemců sice moc není, ale všem jsme dali šanci. A není to tak, že bychom je šoupli zametat náměstí. Pracují třeba v alejích,“ prohlásil před časem ředitel slavkovských technických služeb Radoslav Lánský.

Nejhorší čísla hlásí obce Podbřežice a Malínky, které atakují dvacetiprocentní hranici. Nejvíc nezaměstnaných z ekonomicky aktivních obyvatel je stále na Bučovicku. „Mírně to sice kleslo, ale to je bohužel dlouhodobý trend. Na Bučovicku skončilo už dávno několik velkých firem, třeba UP Bučovice, které nikdo nebyl schopen nahradit,“ myslel si Marek.

Nezaměstnanost na Vyškovsku

míra nezaměstnanosti: 8,23%

nezaměstnanost na Bučovicku: červen 9,9%, červenec, 9,4%

nezaměstnanost na Vyškovsku: červen 8,8%, červenec 8,8%

nezaměstnanost na Slavkovsku: červen 7,5%, červenec 7,6%

Nezaměstnanost v České republice: 8,7%

Zdroj: Mpsv ČR