Vyučený a bez praxe. Pro někoho zlý sen. Pro mnohé absolventy zVyškovska ale žádný velký problém. Firmy mají kvůli nedostatku lidí zájem o každého, kdo chce pracovat.

Zatím se jednoho absolventa podařilo sehnat rousínovskému podniku Jitona. „Vím, že se letos v Rousínově vyučilo deset čalouníků. Přitom jen jeden se hlásil u nás o práci. Podle toho, co nám řekl, někteří jeho spolužáci pokračují dál ve studiu, jiní si ale ještě chtějí užívat volna. Možná, že se část z nich poté přihlásí,“ uvedla personalistka společnosti Hana Suchomelová.

Společnost přitom má zájem o velké množství čalouníků. „Před časem jsme propustili stolaře. Naše firma ale pokračuje dál. Změnili jsme výrobu. Proto potřebujeme pracovníky jiných profesí,“ doplnila personalistka.

Řada absolventů našla práci ve vyškovské firmě Fritzmeier. „Jen za poslední měsíc jsem jich odhadem přijal deset. Zájem o práci u nás mají. Jsou mezi nimi například brusiči a zámečníci. Přijímáme ale lidi i na nedělnické profese,“ uvedl personalista Aleš Dobrovolný.

Situace firmy se tak lepší. „Máme sice ještě nedostatek pracovníků, ale to souvisí stím, že se stále ještě rozšiřuje výroba, pro kterou potřebujeme další lidi,“ vysvětlil personalista.

Potvrzují to také slova ředitele vyškovského úřadu práce Jana Marka. „Absolventi jsou obecně skupinou, skterou se dobře pracuje. Na konci září jsme jich měli vevidenci přes dvě stě šedesát, což je více než o sto méně než ve stejnou dobu minulého roku,“ informoval ředitel. Někteří se podle něj hlásí na úřad jen proto, aby nemuseli platit zdravotní a nemocenské pojištění.