Neplatit tři měsíce mzdu pracovníkovi. To se nabízí firmám z okresu. Když přijmou například mladého absolventa, který nemá žádnou praxi, mohou ho takřka zadarmo otestovat.

„Vyhlásili jsme pro Vyškovsko program, kterému říkáme Zvýšená péče. Pokud nějaký zaměstnavatel dá práci člověku, který má horší uplatnitelnost na trhu práce a je v naší evidenci, firma od nás dostane peníze,“ informoval ředitel vyškovského úřadu práce Jan Marek.

Podmínkou je, aby tam nový zaměstnanec pracoval nejméně šest měsíců. „Podpora, kterou dáme, může mít několik podob. Jednou z nich je úhrada sta procent hrubé mzdy zaměstnance. Přitom nemusí jít o místo na plný úvazek. Minimálně však musí dosahoval šesti desetin běžné pracovní doby,“ vysvětlil ředitel. Podle něj program potrvá do konce října letošního roku nebo do vyčerpání peněz.

Jednou z firem, která se zajímá o nabízený program, je společnost EDP Komořany. „Situace na trhu práce je poměrně špatná, takže bychom lidi, kteří se hůře uplatňují, vzali stejně. Hledáme například montážníky,“ řekla personalistka EDP Svatava Knapová.

Podle ní je peněžní podpora spíše určitou výhodou. „Ale situaci s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků to nezlepší. My bychom potřebovali, aby školy učily potřebné profese,“ uvedla Knapová.

Mnohé firmy však o možnosti nevěděli. Vedení některých pochybuje o tom, že program ovlivní situaci lidí dlouhodobě vedených na úřadu práce. „Nejsem si jistý, zda finanční pomoc zlepší jejich postavení na trhu práce. Pro nás by bylo výhodné například zaměstnat touto formou absolventy či lidi nad padesát let,“ naznačil například jednatel vyškovské pobočky společnosti Fritzmeier Luboš Vozdecký.

O možnostech peněžní podpory od úřadu práce zatím nemělo tušení ani vedení firmy Jitona Rousínov. „Neslyšela jsem o tom. Pro nás by to ale mělo význam. Pokud k nám někdo přijde, o pěněžní podporu stejně žádáme. Musí to být ale člověk, který nemá zdravotní problém. Někdy se k nám totiž hlásí lidé, kteří například čekají na operaci a nevydrží stát u stroje,“ uvedla personalistka společnosti Hana Suchomelová.