„Teď dosahuje čtyř celých a devíti desetin procenta. Listopadové číslo bylo nižší. Rozdíl je pět desetin procentního bodu,“ informoval ředitel úřadu práce Jan Marek. Podle něj je důležitější meziroční srovnání. To ukazuje, že se šance nezaměstnaných zlepšují.

„Přestože je výrazně nižší počet lidí bez práce, zaměstnavatelé stále potřebují mnoho lidí. Na konci prosince roku 2006 jsme měli necelých šest set požadavků. Teď evidujeme bezmála sedm set neobsazených míst,“ vysvětlil.

Situace tak nahrává zvlášť některým rizikovým skupinám. „Tělesně postižení a absolventi mají obvykle problémy. V našem okrese se výrazně snižují. Například o sto třicet poklesl meziročně počet mladých lidí, kteří dokončili školu. Teď jich je necelých sto čtyřicet,“ uvedl Marek.

Tento stav je nevýhodný především pro podniky. Hledají obtížněji zaměstnance. „Chybí profese, které v našem regionu nejsou. Například máme přes čtyřicet požadavků na svářeče, třiatřicet truhlářů, řadu řidičů, číšníků a servírek. Mimoto také pět lékařů,“ vyjmenoval některé skupiny ředitel.