Vyškovská radnice podpoří neziskovky částkou přesahující sedm a půl milionu korun. „Peníze, které radnice rozdělila jako dotace a granty neziskovým organizacím, jsou letos i přes značně omezený rozpočet města téměř stejné jako vloni. Nižší jsou jen o tři sta tisíc korun,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Radnice rozděluje peníze pro neziskové organizace v šesti oblastech. Více než sedmdesát procent částky jde do sportu, zbývající sumu si rozdělí organizace, které se věnují kultuře, vzdělání, mládeži a protidrogové a kriminální prevenci, sociální problematice, nebo stavu životního prostředí.

Neziskovky ví, že pokud chtějí uspět aspoň částečně, musí si zažádat o podporu co nejvíce projektů. „Uspěli jsme v patnácti z osmnácti případů. Například klub Pinocchio dostal pětašedesát tisíc korun. Dotace poslouží k částečnému pokrytí nájemného, nákupu nových her a vybavení keramické dílny,“ popsala nejúspěšnější projekt zaměřený na mládež ředitelka Domova dětí a mládeže Vyškov Ludmila Nováková.

V soupeření o dotace uspěl například i volnočasový klub Rampa. „Dostali jsme čtyřicetitisícovou dotaci. Finanční podporu použijeme hlavně na samotné fungování sdružení, platby pronájmů a podobně,“ nastínil ředitel klubu Jiří Pospíšil.

Klub Rampa pořádá různé aktivity pro dorost a mládež a podle ředitele získává podporu od města pravidelně. „Dostali jsme také dvacet tisíc korun na projekty sdružení ACET, které pořádá po školách přednášky o nebezpečí AIDS a prevenci této nemoci,“ popsal další aktivity klubu Pospíšil.

Vyškovský úřad není jediný, který pamatuje na neziskové organizace. „Slavkovské zastupitelstvo schválilo letos tři sta tisíc korun na podporu činnosti s mládeží a dalších sto tisíc pro jinak zaměřené neziskové organizace,“ uvedla vedoucí finančního odboru slavkovského městského úřadu Klára Vránová.

Bučovický úřad sice neposkytl tak vysokou částku, ale podpora neziskových organizací zato narostla o více než polovinu. „Loni jsme rozdělili sto pět tisíc korun na kulturní a sportovní činnosti. Letos už město uvolnilo z rozpočtu sto sedmdesát tisíc korun, z nichž jsme zatím rozdělili sto šedesát pět tisíc,“ řekla Radmila Červenková z ekonomického odboru.

Neziskovky pořádající aktivity pro děti a mládež nepodporují pouze města. „Obec nás pravidelně podporuje a snaží se nám vycházet vstříc. Nemůžeme si stěžovat,“ vyjádřila svou zkušenost s křenovickým úřadem vedoucí pionýrské skupiny Kamarádi Křenovice Jitka Svobodová.