Podle obyvatele, jenž si s ohledem na vztahy ve vsi přál zůstat v anonymitě, ale redakce jeho identitu zná, si obec v roce 2008 nechala zpracovat znalecký posudek. Týkal se hodnoty bytového domu za přibližně 2,2 milionu korun. „Prodeje jednotlivých bytů ale o tři roky později odpovídaly výrazně nižší ceně. Pro porovnání: v jiném bytovém domě ve stejné obci stanovil znalec o rok později cenu na čtyři sta korun za metr čtvereční stavebního pozemku, zatímco tady se prodávalo za třicet korun za metr čtvereční,“ vyčíslil.

PRODEJE BYTŮ
Prodeje bytů se uskutečnily v letech 2011 až 2012.
Týkaly se také stavební parcely s cenou třicet korun za metr čtvereční.
Prodeje schválili zastupitelé už v roce 2010.
Podle současných zástupců obce byly prodeje v souladu se zákonem.
Podezření na pochybení vyvrátilo prověřování policie.

Pochybnosti o výši cen má navíc kvůli dalším přeprodejům. „Obec měla na jednání zapsáno, že jde o lukrativní pozemek. O výhodnosti třiceti korun za čtvereční metr tedy můžeme polemizovat. Jeden z bytů prodala za zhruba 240 tisíc korun, aby stejná bytová jednotka skončila o dva roky později prodaná za 850 tisíc. Za dva roky je navýšení hodnoty ceny bytů o tři sta procent minimálně zarážející,“ divil se muž, který se dle svých slov začal zabývat údajnými nesrovnalostmi spíše náhodou.

Současní zástupci Podomí pochybnosti odmítli. Prostřednictvím právníka Karla Střelce uvedli, že se prodej uskutečnil zcela v souladu se zákonem. Podle nich bylo vše v pořádku a bez nesrovnalostí. „Prodej bytů byl řádně schválený zastupitelstvem Podomí už v roce 2010. Tedy v době, kdy nikdo ze současného vedení obce nebyl ani jejím zastupitelem. Záměr byl v zákonem stanovené lhůtě zveřejněný a každý se k němu mohl vyjádřit,“ zdůraznil Střelec.

Podezření už vyvrátili také policisté. Jejich mluvčí Bohumil Malášek Deníku Rovnost potvrdil, že oznámení o možném podhodnocení bytů v obci na Vyškovsku přijali před časem. „Při prověřování jsme nezjistili skutečnosti, které by nás oprávnily zahájit úkony v trestním řízení,“ informoval o výsledku mluvčí Malášek.

Trestní oznámení v tomto případě mířilo na neznámého pachatele. „Každé podobné oznámení pečlivě prověřujeme. O podrobnostech ale mluvit nemůžeme,“ dodal Malášek.

Podomí patří v regionu mezi nejmenší obce, žije v ní kolem čtyř set obyvatel.