S problémy se totiž město potýká dlouhodobě. „Zákon neřeší rušení nočního klidu, nedefinuje ho. Spousta obcí o tom neví a doplácejí na to. Vandalové přes noc řádí, ale když je chcete trestat, ohání se tím, že noční klid není daný zákonem. Chceme takovým případům do budoucna předejít," uvedl bučovický starosta Radovan Válek.

Podle něj se v Bučovicích už několikrát stalo, že si lidé na rámus opilců vracejících se nad ránem z nočního tahu stěžovali. „V létě to bývá vždycky horší než přes zimu. Právě proto necháme vyhlášku zpracovat teď, abychom ji případně mohli příští rok využít," dodal Válek.

Podle bučovického místostarosty Jiřího Horáka je vyhláška zatím ve fázi plánování. „Ještě jsme ji nezadali ke zpracování. Ale to bude otázka několika dní. Chceme, aby přesně vymezovala dobu nočního klidu, a to od desáté hodiny večerní do šesté ranní, a také aby například přesně určila, co je to narušování nočního klidu," vysvětlil Horák.

Jakmile ji úředníci zpracují, vyhláška poputuje na schválení k městskému právníkovi. Odtamtud do rukou zastupitelů a poté k pracovníkům kontrolního odboru ministerstva vnitra. „Zní to složitě, jde však o zhruba měsíční záležitost. Každopádně letos ještě vyhláška schválená nebude," podotkl Válek.

Obyvatelé Bučovic rozhodnutí města schvalují. „Taková vyhláška přijde vždycky vhod. Bývá tu někdy v noci dost rušno. Takže nějaké nařízení rozhodně uvítám," svěřil se například Bučovan Ondřej Cabala, který bydlí přímo na náměstí Svobody.

Bučovice ovšem nejsou jediným městem v okrese, které zvažuje zpracování vyhlášky. Kvůli potížím s pořadateli akcí, kterých je ve Slavkově u Brna hlavně přes léto nespočet, se stejně rozhodlo i vedení Slavkova. „Máme tu stížnosti na konkrétní provozovatele podniků. Někdy se také stává, že lidé po ukončení nahlášených akcí odpalují ohňostroje a střílí z pušek. Obyvatele to pak ruší," vysvětlil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Jednání s provozovateli podle něj nevedlo k žádným výsledkům. „Budeme se proto na zastupitelstvu, pravděpodobně březnovém, bavit o vyhlášce definující noční klid. A to tak, aby mohla vejít v platnost od května, tedy před sezonou," upřesnil Charvát.

Ostatní města vyhlášky neplánují. „Držíme se zákona, který vymezuje noční dobu. Pokud tady někdo pořádá akci, která se protáhne do nočních hodin, nahlásí nám to. Jinak problémy s hlasitými návštěvníky nočních podniků moc nemáme," poznamenal ivanovický místostarosta Vlastislav Drobílek.

O vyhlášce neuvažují ani v Rousínově a Vyškově. Prozatím jim stejně jako Ivanovicím stačí doba pro noční klid stanovená zákonem.