Každou novou výrobní halu spojuje pro region jedna podstatná věc – nabídne další pracovní příležitosti. „Pustili jsme se do výstavby druhé sekce, tedy výrobní haly. Měla by být dokončená v průběhu příštího roku, pak nabídneme práci zhruba dvanácti novým lidem. Hodně ale záleží na situaci na trhu, pracovních příležitostí může být třeba i dvacet,“ prohlásil jednatel firmy Jaroslav Palíšek.

Vyškovský úřad práce právě vytváření nových pozic těší nejvíc. A ty nenabízí pouze japonská SMC, která má zaměstnat okolo dvou set čtyřiceti pracovníků. „Pracovní pozice stále nabízejí i další firmy i z jiných průmyslových zón. Momentálně devatenáct pracovních míst na všech pozicích, počínaje techniky přes lakýrníky až po svářeče, nabízí společnost Fritzmeier, dalších jedenáct pracovníků shání firma Hestego,“ uvedla ředitelka úřadu práce Jaroslava Šmejkalová.

Vedení vyškovské radnice si zase pochvaluje, že přítomnost významných firem v daném oboru zvyšuje rating města. „Máme pochopitelně i radost z toho, že se firmy chtějí i nadále rozvíjet. Už když jsme pozemky prodávali, bylo to za účelem zvýšení pracovních příležitostí pro místní,“ připomněl místostarosta města Karel Jurka.

Okresnímu městu se podařilo v nejnovější průmyslové zóně rozprodat už všechny pozemky, až na jediný. Tak trochu zakletým se stal pozemek o výměře téměř pěti tisíc metrů čtverečních, na který město znovu vyhlásilo záměr prodeje. „Pozemek jsme už dříve prodali firmě Lasmetal, ta ale od svého plánu postavit výrobní areál ustoupila, na základě předkupního práva tedy město koupilo pozemek zpět. Poté jsme ho nabídli znovu k prodeji. Druhý prodej pozemku v loňském roce se však opět neuskutečnil, neboť zájemce nebyl schopný splnit požadované platební podmínky úhrady kupní ceny,“ vysvětlila mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Detaily na úřední desce

Znovu je tak pozemek na prodej. Zájemci mohou zasílat své nabídky do 30. května. „Pozemek může být využívaný jen pro výrobní účely a provozy tvořící doplňkovou a servisní funkci k výrobní zóně, ne sklady, obchody a stavební dvory,“ připomněla Bednářová s tím, že detailní podmínky prodeje je možné vyčíst na úřední desce města.

Své výrobní haly zatím v Nouzce II nepostavily ani další tři firmy. „Jde o společnosti Radek Navrátil, Plas-Tec-euro a JIMI CZ,“ vyjmenovala mluvčí města.

Právě dodavatel bezpečnostních, komunikačních a informačních technologií zatím vyčkává na lepší dobu. „Nestavíme jednoduše proto, že zatím nemáme peníze. Doba teď není optimální, nicméně naším cílem je mít postaveno do konce roku 2014,“ vyjádřil se místopředseda představenstva společnosti JIMI CZ Michal Daneš.