„Bydlím v části města, kde oprava průtahu skončila již v průběhu první etapy. Ani tehdy a ani nyní mě oprava nijak extrémně neomezuje. Víc mne ale znepokojuje ohlášená oprava mostu přes řeku Haná, která potrvá od srpna do prosince,“ sdělila redakci Anna Klímová z Ivanovic na Hané.

Obává se chaosu v dopravě. „Objížďka bude vedená přes Hoštice, Rybníček a Medlovice. Část města, kde je mimo jiné i Penny Market nebo Fisher, bude v podstatě odříznuta a lidi i do práce budou jezdit velkou objížďkou,“ doplnila Klímová.

Dle svých slov situaci zatím zvládá také Oľga Petrová Novotná. „Některým řidičům dělá problém změna v předností v jízdě, ale značení je jasné a srozumitelné, spíše je to o zvyku. Oprava průjezdu městem byla již potřebná a myslím, že první etapa byla zvládnuta v celkem krátké době. Problém může být snad jen právě oprava mostu přes Hanou,“ připustila Novotná z Ivanovic.

Podle zástupců Ředitelství silnic a dálnici vše postupuje podle harmonogramu. „Již jsme dokončili první etapu etapu, včetně nájezdu u benzínky. Nyní začínáme pracovat na etapě druhé,“ potvrdila mluvčí státních silničářů Lucie Trubelíková.

Zmínila také její náročnost. „Druhá fáze bude složitější vzhledem k přeložkám inženýrských sítí. Týká se to elektřiny i plynu. Práce jsme zahájili v polovině června. a dokončení plánujeme dokonce září,“ dodala Trubelíková.

Uzavírka v úseku začala za křižovatkou s ulicí Dolní valy a končila za křižovatkou se silnicí II/428 na ulici Havlíčkova. „Objížďka je obousměrná. Vede po silnici I/47 přes zastavěné území Hoštic-Heroltic, před Vyškov na dálnici D46, po dálnici D1 na silnici II/433 do Mořic a po silnici I/47 přes Nezamyslice až do Ivanovic na Hané,“ popsala za silničáře Nina Ledvinová.

Výjimka platí pro dopravní obsluhu, autobusy a vozidla s konstrukční rychlostí do osmdesáti kilometrech za hodinu. Obousměrná objížďka je pro ně nařízena přímo v Ivanovicích po ulici Dolní valy, po silnici II/428 a po ulicích Žižkova a Smetanova.

Rekonstrukce zahrnuje vozovku i přeložky inženýrských sítí. „Oprava se týká úseku délky zhruba osmi set metrů. Výsledky diagnostiky vozovky potvrdily havarijní únosnost konstrukce a neúnosné podloží. Reagujeme na to kompletní výměnou konstrukce vozovky v celé šíři komunikace,“ dodala Ledvinová.

Práce na průtahu zároveň pokračují například také ve Slavkově u Brna, kde se navíc sešly s rekonstrukcí ulice Malinovského. I tam se dočasně řidiči vyrovnávají s objížďkami, které si někteří nevhodně krátí pěší zónou. „Objízdnou trasu ale nelze vést pěší zónou. Z toho důvodu policie v tomto případě průjezd slavkovskou ulicí Brněnská nedoporučila,“ dodala policejní mluvčí Alice Musilová.