Jediné, co nyní město potřebuje k otevření, je souhlasné stanovisko zhotovitele výstavy, společnosti SKR Stav. „Se zastupiteli města jsem už hovořil po telefonu a dal jim náš ústní souhlas. Písemné potvrzení můžeme zhotovit nejdřív až příští týden. Podle nás ovšem neexistuje nic, kvůli čemu bychom nemohli s otevřením souhlasit. Velice vítáme, že exponáty budou opět k vidění," prohlásil jednatel SKR Stav Ivo Skřivánek.

Kromě zhotovitele potřebovalo město souhlas i od Regionální rady regionu soudržnosti Jihovýchod, která poskytla na napoleonskou expozici dotaci. Ten už má v rukách. Nová výstava by se tak mohla otevřít, jak zmínil Skřivánek, ihned. Město ovšem nechce riskovat. „Chceme mít otevření po právní stránce úplně zabezpečené, takže raději počkáme. Nejpozději do deseti dnů ji zpřístupníme. Je sice škoda, že k tomu nedojde při Dnech Slavkova, které se právě konají, ale nechceme to uspěchat. Navíc potřebujeme ještě nějaký čas na doplnění některých technických aspektů expozice," objasnil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Město přikročilo k variantě nové výstavy, protože byl aktuální stav sporu se společností AusterlitzPro kvůli napoleonské expozice podle starosty neúnosný. „Půl roku jsme se ho snažili vyřešit soudně nebo mimosoudně, ale nepodařilo se to.

Poslední soud byl odročený na srpen. To znamená, že bychom propásli celou turistickou sezonu, což nemůžeme dopustit. Už tak nám utekl její začátek. Proto jsme se odhodlali k variantě zhotovit výstavu podle vlastního libreta. Pokud soud v budoucnu rozhodne v náš prospěch, v což doufáme, je možné, že se obě výstavy budou prolínat," avizoval Charvát. Podle něj město do nové výstavy vložilo přes sto třicet tisíc korun.

Návštěvníkovi, který loni zhlédl Expozici Napoleon-Austerlitz, budou některé části nové výstavy zřejmě povědomé. Nový námět na sebe vztáhl množství exponátů, které už byly do koníren slavkovského zámku dopravené na základě toho, kvůli němuž se teď vede spor. „Ve skutečnosti jsme ovšem řadu věcí upravili. Expozice je dost velká, takže člověk ani nezaregistruje, co všechno je jiné. Instalovali jsme spoustu věcí z depozitáře zámku, například figurky malých vojáčků, které se ve Slavkově prodávaly ve 30. letech minulého století při takzvaných Napoleonských hrách. Nebo jsme upravili a jinak sestříhali doprovodná videa. Spousta exponátů také teprve dorazí, třeba přibude ještě jedno dělo nebo portréty tří císařů. Výstava se bude upravovat a doplňovat i po otevření," popsal provozní výstavy Radek Žák.

Výstava má představit to nejpodstatnější z dějin Slavkova. „Bitva tří císařů je naprosto výjimečná, takže je i z marketingového hlediska pochopitelné, proč se počátek expozice zaměřuje právě na ni. Každopádně jak se bude rozrůstat o další exponáty odkazující na jiná období, bude se nakonec lišit od původní výstavy z padesáti, možná až ze sedmdesáti procent," nastínil Žák.

Na novou výstavu se prý rozhodně přijde podívat jednatel AusterlitzPro Miroslav Jandora. „Slavkov si zaslouží kvalitní výstavu a já rozumím, že kvůli ní město podniká tyto kroky. Nebylo by to však nutné, kdyby dodrželo autorská práva na původní expozici. Každopádně nevěřím tomu, že za sto třicet tisíc mohla vzniknout dobrá výstava, když do té předchozí se muselo investovat patnáct milionů. A co se týká stanoviska poskytovatele dotace, který úplně změnil její původní podmínky, tomu už vůbec nerozumím. Podle toho, co nyní tvrdí, by tam mohlo být vystavené asi cokoli, přitom podmínky jasně říkají, že dotace jsou vázané pouze na projekt napoleonské expozice podle našeho libreta," uvedl Jandora.

Že se na zámku opět objeví výstava věnovaná Napoleonovi a bitvě tří císařů, vítá například Slavkovan Karel Jirka. „Napoleon byl se Slavkovem spjatý odjakživa a vedení města vždycky dělalo hodně pro to, aby na tom město prosperovalo. Pamatuji si, že když jsem byl malý, bylo na zámku muzeum věnované Napoleonovi. Byla škoda, že tam teď půl roku nebylo nic takového k vidění, takže jsem rád, že se v tradici pokračuje," svěřil se Slavkovan.