Jako člen hodnotící komise je předtím posuzoval také opoziční zastupitel Ivan Charvát. „Osobně jsem se rozhodoval mezi dvěma z nich. První obnovuje genia loci dřívější židovské čtvrti, přičemž umožňuje v budoucnu případné další využití volných veřejných prostranství. Druhý z nich vytváří v řešeném území několik zón a vytvoří z tohoto prostoru „druhé“ náměstí s možnostmi multifunkčního využití,“ posuzoval studie Charvát.

Návrh Rusina Frei architekti prosazuje obnovu vymezení bloku podél bývalé Židovské ulice opětovnou zástavbou. Oproti tomu ateliér RaW navrhl zpřehlednění a jasnou hierarchizaci prostorů na náměstí.

Pro architekta Zbyňka Musila je zase prioritou náměstí jako místo pro aktivity a odpočinek. „Vše je uspořádáno ve vzájemné blízkosti až těsnosti, zároveň však prostor nabízí i svobodu pohybu a univerzální využitelnost do budoucna,“ charakterizoval svoji práci Musil.

Konečné slovo ale mají zastupitelé, kteří se kvůli rozhodnutí o vítězné studii sejdou sedmého června. „Otázkou je prozatím i pro mě zůstává, jaké zvolí kritérium, jak přihlédnou k odbornému názoru hodnotící komise a také k názorům místních obyvatel,“ dodal Charvát.

Rozhodnou dotace

Po jejich rozhodnutí bude na řadě příprava a podrobné propočítání projektu, se kterým bude moct město žádat o dotace. „Náklady počítáme v řádu desítek milionů, zatímco náš celý investiční rozpočet bývá obvykle na čtyřiceti milionech. Bez dotací nezvládneme úpravu prostoru v takové míře, kterou si zaslouží,“ vysvětlila mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Dlouhodobě přitom u větších projektů uplatňuje město podobný model, který se osvědčuje. „Začínáme pečlivou přípravou, zapojujeme veřejnost a chystáme kvalitní projekt, se kterým se můžeme ucházet o dotaci. Netýká se to pouze Koláčkova náměstí,“ doplnila mluvčí místní radnice.

Lidé už nyní o návrzích diskutují. Některým vadí zástavba a prosazují více zeleně. „Všechny tři návrhy mi připadají povedené,“ komentovala nabídku třeba Terezie Šenkyříková. Někteří už nyní mají svého favorita. „Návrh ateliéru RaW je pro mě přijatelný, prozatím nejlepší návrh co jsem viděl,“ uváděl Roman Červinka.

BUDOUCNOST NÁMĚSTÍ

- Koláčkovo náměstí se nachází v bývalé židovské čtvrti.

- Město zadalo architektonickou soutěž, které předcházely dotazníky, v nichž sek úpravě vyjádřili místní.

- Z pěti původních studií komise podpořila tři.