Bezbariérový přístup, zvukové signály pro nevidomé a příjemné moderní prostředí. Tak přesně to nabízí hlavní vyškovská pošta na staronové adrese Dvořákova 23, která dnes patří mezi pošty nového typu.

„Pošta byla v bývalé budově Telecomu už od roku 1982. Vrátili jsme se do původních prostor. Ty nejsou o skříňkách, ale o technologiích a o servisu, který teď můžeme poskytnout veřejnosti. Je v současné době komfortnější. Budova je připravená i pro nevidomé. Venku jsou majáčky a vevnitř potom lišty, po kterých bude nevidomý navedený,“ vypověděla při včerejším oficiálním otevření vedoucí vyškovské pošty Milena Šádková.

Stihli to včas

Vedení pošty si tak pospíšilo, protože ještě před několika dny to na nové adrese vypadalo jako na staveništi.

Pro ty, kteří by se v nových prostorách hůře orientovali, bude hned u vchodu připravená pracovnice pošty. „Alespoň pro začátek. U vstupu jsou velké informační displeje. Na nich jsou informace o přepážkách. K dispozici je i plošina pro vozíčkáře nebo pro maminky s kočárky. Vozíčkářům jsme schopní zajistit veškerý servis na přepážce číslo jedna. V regionu se bezpochyby jedná o nejmodernější poštu,“ chlubila se Šádková.

Jak už redakce Vyškovského deníku Rovnosti informovala, pošta musela hledat nové prostory nejen kvůli končící nájemní smlouvě, ale hlavně proto, že nový majitel, který budovu koupil, požadoval vysoký nájem. „Požadavky byly tak vysoké, že jsme v budově na náměstí Čsl. armády nadále nemohli zůstat. Podařilo se nám zrekonstruovat vlastní objekt a s návratností vložených prostředků počítáme zhruba do jednoho roku,“ potěšilo generální ředitelku České pošty Marcelu Hrdou.

Vyškovská pobočka tak podle ní patří mezi trojici pošt nového typu na jižní Moravě. „Prvního listopadu jsme otevírali dvě pošty tohoto typu, a to v Brně a poblíž Uherského Hradiště. Vyškovská pak jednoznačně patří mezi ty nejmodernější v regionu,“ doplnila Hrdá.

Než se zaběhne

Z návštěvníků byly přesto cítit rozpaky. „Je asi otázka času, kdy se nová pošta zaběhne, ale hned na první pohled je tu méně místa,“ myslel si návštěvník Libor Máslo z Vyškova. Ocenil ale, že už lidé nemusejí šlapat po schodech. „Pro staré lidi je to určitě přínos. Místo je hezké pro oko, ale funkčnosti to nijak nepomůže. Nechodím sem, abych si sedl na pěknou židli,“ zdůraznil Máslo.

Gabriela Fialová to ale vidí jinak a z nových prostor je nadšená. „Je to tady sice malé, ale hezké a obsloužení jde svižněji, než dřív. Bydlím na náměstí, takže posun blíž vítám,“ pochvalovala si Fialová.