„Jsou to středně velcí ptáci o velikosti zhruba osmnácti centimetrů s převládajícím zeleným zbarvením. Jejich domovinou jsou rozsáhlá území jižní Ameriky, ve volné přírodě se tirikové vyskytují většinou v hejnech o dvaceti a více exemplářích. Živí se především měkkou stravou v podobě ovoce, bobulí, semen, larev hmyzu nebo nektaru z květů,“ vyjmenoval za provozovatele soukromé zoo Josef Bojanovský.

Zdůraznil obtíže s jejich krmením, protože se jedná o takzvané potravinové specialisty. „Jejich chov je proto méně obvyklý. Způsob krmení jim u nás přizpůsobujeme zvyklostem v přírodě. Mají dlouhý jazyk, což je předurčuje k opravdovým labužníkům, takže největší radost mají z hodně zralého až přezrálého ovoce jako jsou papája, kaki, hruška, jablka, hroznové víno a jiné,“ pokračoval Bojanovský.

Další pochoutkou jsou pro ně mouční červy, které dostávají od ošetřovatelů jednou až dvakrát týdně. Tito velmi aktivní papoušci se podle nich rádi houpají na větvích, i proto jim připravují krmení ve formě "špízu" zavěšeného v jejich expozici.

Navíc kupují pyl od včelaře

„Ale jako labužníkovi jim musíme zajistit nektar z květů, který jim přidáváme dvakrát týdně po malé lžičce zamíchané například do strouhané zeleniny. Květový pyl k tomu kupujeme od včelaře. Jedná se o zrna pylu, která přinášejí včely do úlu na zadním páru nohou. Tento pyl se včelám odebírá ještě předtím než jej zpracují v úlu,“ vysvětlil provozovatel zahrady.

To umožňuje "lapač pylu" umístěný u česna úlu, který ze zadních nožek včel zachytí část pylových koláčků. „Pro zajímavost, včelka vyletí zhruba pětkrát za den a pylová zrna, což jsou takzvané rousky na zadních nohou, váží osm až pětadvacet miligramů a obsahuje neuvěřitelné tři až čtyři miliony pylových zrn,“ dodal Bojanovský.

Zoo v Bošovicích triky získala výměnou za mládě papoušíčka kolumbijského z loňského prvoodchovu. Papoušíčci jsou druhým nejmenším rodem papoušků, v zoo se ošetřovatelé starají o šest druhů z celkových sedmi. Odchov se přitom daří u všech. Zájemci papoušky navštíví právě v bošovické zoo každý den od desíti do osmnácti hodin včetně víkendů.