Dvě příjmení má třeba majitelka bošovické papouščí zoo Hana Škrháková Pádková. „Rozvedla jsem se, ale z manželství jsem měla syna. Aby nezůstal sám Pádek, před svatbou se současným manželem jsem se rozhodla, že si nechám i první vyvdané příjmení," svěřila se žena.

V posledních letech se rozmáhá trend ozvláštňovat tradiční české varianty ženských příjmení nepřechýlenou formou bez přípony -ová. Podle socioložky Jany Dvořáčkové z Masarykovy univerzity v Brně se v bojkotu dřív automatického mechanismu přechylování odráží zvýšená touha žen po rovnosti. „Přípona je stále častěji vnímaná jako symbolický výraz přivlastnění. Sugeruje sekundární status ženy vůči muži, což je v nesouladu s hodnotami rovnosti, které dnes od vztahů očekáváme," vysvětlila.

S tím nesouhlasí Tereza Pospíšilová z Vyškova. „Nikdy jsem nad novým příjmením nepřemýšlela jako nad ztrátou identity. Takže až se budu vdávat, přijde mi přirozené přijmout manželovo příjmení i s příponou a nevadí mi, že někomu asociuje vlastnictví. Naopak, beru to jako gesto oddanosti," zmínila dívka.

Že jde o názor většiny dívek, potvrzuje i Vladislava Winterová ze slavkovské matriky. „Přechylovat mužovo příjmení si nechá drtivá většina českých nevěst. Ve stejném tvaru je doménou cizinců, případně žen, které plánují dlouhodobě odcestovat do ciziny. Ale takové případy se tolik neobjevují," dodala.

Pro to, aby mohla mít žena po svatbě manželovo příjmení v nepřechýlené podobě, u nás platí určitá pravidla. Přípony bez potíží získají ty, které si berou cizince. Stejně tak ženy české státní příslušnosti, které se nehlásí k české národnosti. Většina matrik povoluje nepřechýlenou variantu i nevěstám, které hodlají s manželem žít nebo pracovat v zahraničí.

Čeština, stejně jako jiné slovanské jazyky, s přechylováním pracuje po staletí. Mnoha lidem proto ženské jméno bez přípony dělá problém a v běžné konverzaci ho komolí. Není proto výjimkou, že žena, které se mužská forma manželova příjmení nelíbí a na druhé straně nestojí o přechýlenou variantu, jednoduše po svatbě zůstane u svého dívčího příjmení.

Někdy to ale může být i z praktických důvodů. „Vždy jsem se těšila na nové příjmení, které po svatbě získám. Teď ale vidím, jaké složitosti to s sebou přináší. Od změny jména v e-mailu po nový občanský průkaz. Nehledě na to, že pro živnostníka je jméno jako značka a já musím do telefonu neustále vysvětlovat, že se zákazníci dovolali správně," přiblížila úskalí spojená s novou identitou sportovní trenérka Jitka Furchová, do května Gottvaldová.

Ani v Bučovicích se zatím trend s nepřechýlením neujal ve větším počtu. „Nevěsty většinou volí klasický ženský tvar. V poslední době se občas objevuje varianta, kdy si žena nechává obě příjmení s tím, že dívčí je za vyvdaným. V tomto případě je také možné jeden tvar nepřechylovat," upřesnila bučovická matrikářka Eva Bělohoubková.

Co se týká situací, kdy muž přebírá příjmení své nastávající, matrikářky se shodují, že se sice dějí, ale jedná se o jeden případ ročně, ve Vyškově například loňský rok neevidují ani jeden takový sňatek. Často je důvodem původní rodina nevěsty, která už má děti, jež mají společné příjmení, a přijetí jména nového manžela by bylo komplikovanější než opačná varianta.

ZUZANA RICHTROVÁ