Kdy jste začínal s divadlem?
Hrát jsem začal už ve třinácti letech na základní škole s Tomášem Dorazilem mladším.Pomáhala nám tehdy paní učitelka Pachtová. Nejlepší období jsem zažil po příchodu do divadla Netrdlo Zdeňka Řehky. Hodně nás ovlivnil, byla to veliká škola života. Nejhektičtější období ale bylo, když jsme zakládali občanské sdružení Thalia.

Co vás vedlo k založení Thalie?
Dříve pořádalo letní divadelní tábory okresní kulturní středisko. Když skončilo, vzaly za své i divadelní tábory pro děti. Zdeněk nám poradil, ať založíme občanské sdružení. „A jak se bude jmenovat?“ ptal jsem se ho. „Nevím, třeba Thalia,“ odpověděl Zdeněk. A tak to začalo kvůli táborům. Pak jsme založili i dramatické kroužky a soubory. Po předčasné Zdeňkově smrti jsme chtěli pokračovat v jeho odkazu a začali jsme na jeho počest pořádat divadelní festival Trdloviny. Poté jsme vymysleli i dětský festiválek Trdlinky. K souboru Netrdlo přibyly další soubory, například Trdla, Trdýlka, Gedeten.

Které z těchto souborů a akcí přežily do dneška?
V Trdlinkách pokračuje na vynikající úrovni Lukáš Tvrďoch. Dodnes hrají Trdla, která měla v poslední době velký úspěch s hrou Kuře čtvrtka.

Čím bude letošní ročník Trdlovin jiný?
Když vzpomenu na začátek, šlo o prodloužený víkend v Posádkovém domě armády. Vloni jsme to rozjeli v trochu větším duchu. Šlo o jakýsi zkušební ročník. Některé věci se ale nepovedly zcela podle našich představ. Letos jsme si dali víc času na přípravu a doufám, že všechno klapne. Každý večer v týdnu může divák zajít na něco, co ho zajímá. Prostor dostane více žánrů.

Na co se můžou diváci těšit?
Akci jsme pojali jako kulturní jaro. Pondělí věnujeme hudbě. Vystoupí nejrůznější, žánrově odlišná kvarteta. Posluchači se budou divit, co všechno můžou kvarteta dokázat. V úterý bude vystoupení pro fajnšmekry, kteří si chtějí znovu vychutnat Schody pro kočku. Upozorňuji, že je omezený počet padesáti míst. Středa bude přehlídkou amatérských představení. Ve čtvrtek budou dvě divadelní představení. V pátek ohňový večer a v sobotu hlavní divadelní program.

Prozradíte nějaké „bonbónky“?
Studentské a amatérské filmy jsou velice kvalitní. Jako nášup k nim vyškovský rodák Radim Procházka, známý producent filmů jako například Pravidla lži, promítne svůj film Papírový atentát. Z poněkud jiného soudku bude divadelní představení souboru Prkna, které je nepřístupné do patnácti let. Je hodně drsné, místy až nechutné. Prosím diváky, aby s tím dopředu počítali.

Novinkou bude také ohňový večer…
Tady nám nastal malý organizační problém. Největší divadlo, které mělo vystupovat, na poslední chvíli odřeklo. Divákům ale připravíme náhradní program, a to i kdybych se měl zapálit sám. Ten večer máme totiž podtitul, že pro divadlo člověk musí hořet.

Kde se bude program odehrávat?
Kvarteta vystoupí ve hřbitovní kapli. Promítat se bude v Knihovně Karla Dvořáčka. Ohňový večer proběhne na náměstí. Divadlo se bude hrát v Besedním domě, a to jak ve velkém sále, tak ve zkušebním sále.

Ochotníkům se tak splní přání dostat do zkušebního sálu diváky…
Divadla už dlouho přesvědčují město, že by ráda vytvořila malý sál. Zatím je vše jenom v rámci úvah. Tím, že vyzkoušíme vytvořit malé divadélko, chceme dokázat, že je životaschopné. Že klubová scéna ve Vyškově chybí a má svůj význam. Odchodem z Posádkového domu armády jsme dva sály ztratili a dva bychom zase potřebovali.

Proč jste odešli z Posádkového domu armády, kde jste měli perfektní zázemí pod jednou střechou?
Museli jsme se vystěhovat, protože vyšel rozkaz, že civilní subjekty nesmí působit v objektech armády. Získali jsme tím ale přece jenom něco dobrého. Diváci teď nemusí jezdit na předměstí, ale najdou všechna divadla přímo v centru města.

Nebylo dřív těžké nalákat soubory z celé České republiky do malého Vyškova?
Naopak. Čím jsou Trdloviny známější, tím sem soubory jezdí raději. Dokonce se přely o to, který byl dřív přihlášený. Letos ještě sami nevíme, jak to bude v nových prostorách fungovat. Pozvali jsme proto osvědčené stálice ze Zlína, Bitýšky, Líšně. Sázíme na jistotu. To jsou lidi, kteří jsou schopní adaptovat se na jakékoli prostředí a zahrát kvalitní představení.

Kolik času vás přípravy Trdlovin stály?
To se nedá ani spočítat. Ale nebyl jsem na to sám. Stál za mnou tým skoro dvaceti lidí. Každý měl na starosti svůj okruh. Vznikly dramaturgické, technické, výtvarné a další týmy. Navíc každý večer má svého patrona, který dohlíží na jeho průběh a organizaci. Tím se mi hodně ulehčilo.Organizační tým se oproti minulosti hodně obměnil. Z těch pédéáčkovských Trdlovin už moc lidí nezbylo. Založili rodiny, mají malé děti. Protože má Vyškov opravdu bohatou a kvalitní divadelní základnu, nastoupili hned další. Takoví, kteří buď jsou hodně mladí nebo už mají děti odrostlé.

Kdo všechno se na Trdlovinách podílí?
Hlavním pořadatelem je Občanské sdružení Thalia. Dále se na organizaci podílí Divadlo Haná, vyškovská knihovna a Městské kulturní středisko. Rád bych poděkoval řediteli kulturního střediska Jiřímu Čepánovi, který nám vždycky vyšel vstříc. Akce se koná pod záštitou radnice, která nám přispěla penězi.