„Zadali jsme vypracování studií na zástavbu čtyř pozemků. Část z nich bude určená pro důchodce, zatímco další nasměrujeme právě na podporu mladých rodin,“ potvrdil v pondělí vyškovský místostarosta Roman Celý.

Někdy až k šesti milionům korun přitom dosahují ceny bytů novostaveb ve Vyškově. Hledání dostupného bydlení je i kvůli tomu ve městě pro místní velkou výzvou. „Z vyškovských mezd si to nikdo nebude moct dovolit. Přitáhne to hlavně náplavy,“ komentoval podobné ceny například Richard Vágner.

O potřebě nových bytových domů pro městský fond se ve Vyškově hovoří už dlouho. „Již několik let tvrdím, že rozšíření je potřebné, ale bohužel se s ním začíná v nejnevhodnější dobu, přesto ho podporuji. Nesmíme ale zapomenout také na podporu individuální a družstevní výstavby, protože v současnosti převažuje model výstavby vedené developery, který byty a domy výrazně prodražuje,“ komentoval záměry vedení radnice opoziční zastupitel Libor Bláha.

Pro několik zájemců ale bude k dispozici výhodná příležitost už letošní rok. „V současné době prochází úpravou jeden byt, který na podzim nabídneme některému z mladých párů. Rádi bychom takto připravili ještě nejméně dva další takové byty,“ potvrdil nejbližší plány Roman Celý.

Bydlení ještě podraží

Vyškovský bytový fond prošel minulé dekády částečnou privatizací. Například v roce 2007 zastupitelé schválili prodej 209 bytů z vlastnictví města v ulicích Nádražní, Žižkova a lokalit Smetanovo nábřeží, Víta Nejedlého nebo kapitána Otakara Jaroše. Tímto krokem tehdy získalo město do Fondu bydlení zhruba devětadvacet milionů korun.

Současné vedení města ale pracuje na udržení a rozvoji městských bytových domů. „Zároveň zpracováváme dokument uvádějící technické, ekonomické či funkční parametry těch současných. Už na podzim chceme díky tomu navrhnout jejich postupnou celkovou modernizaci,“ dodal vyškovský místostarosta.

Nová koncepce bydlení podle slov radních zohlední potřeby obyvatel města. Zaměří se na vhodné pozemky pro individuální výstavbu rodinných domů, možnosti a potřeby výstavby obecních bytů, zejména pro mladé rodiny a seniory.

Těm komplikuje situaci také koronavirová krize, která má dopady na náklady pro bydlení. „Vytváří další tlak na růst cen nemovitostí a zprostředkovaně i nájemného. V příštích letech Čechům proto nakonec bydlení ještě zdraží,“ potvrzoval ekonom Lukáš Kovanda.