Celková cena budovy by se měla pohybovat kolem šestnácti a půl milionu korun, celou částku zaplatí Jihomoravský kraj, který na projekt uvolnil téměř jedenadvacet milionů.

První kroky k zahájení prací by se měly uskutečnit ještě letos. „V současné době je vypsané výběrové řízení na zhotovitele stavby. Předpokládáme do konce roku demolici stávajícího objektu a v závislosti na počasí zahájíme samotnou stavbu," nastínila mluvčí krajského úřadu Denisa Kapitančiková.

Cílem původního projektu Transformace pobytových zařízení sociálních služeb bylo přeměnit velká pobytová zařízení na menší typy, kde se klienti víc přiblíží běžnému způsobu života. Do projektu ministerstva práce a sociálních věcí byl zapojený také Ústav pro tělesně postižené v Habrovanech.

Jeho klienti však proti změnám vystoupili například peticí. „Proces se proto zastavil. Kraj se přesto rozhodl ze svých peněz uvolnit sumu, aby uspokojil klienty, kteří o změnu zájem projevili. Ve Vyškově se následně vytipovala vhodná lokalita," upřesnil náměstek krajského hejtmana a vyškovský zastupitel Roman Celý.

Příspěvková organizace má na zámku v Habrovanech místo pro sedmdesát klientů, polovinu z nich tvoří důchodci, druhou lidé se zdravotním postižením. Vyškovské chráněné bydlení poskytne ve dvou bytech domov dalším dvanácti lidem. „Jedná se o celoroční pobytové zařízení," objasnila mluvčí. Jde o zájemce, kteří namísto v Habrovanech upřednostňují žít samostatně. A také o nové klienty.

Nějaký velký zájem ovšem například klient ústavu, předseda rady Občanského sdružení Vozíčkáři ze zámku Antonín Hrabec nevnímá. „Chvíli to spalo a moc se o možnosti nemluvilo. O posunu jsme se před časem dozvěděli od našeho vedení. Samozřejmě ale někdo stěhování chce. Dřív se hovořilo o tom, že ústav nebude přijímat klienty mladší šedesáti let. Naštěstí se to zlomilo, mám třeba třiačtyřicetiletého souseda, který je po úrazu na vozíku. Právě za takové jsme bojovali, aby mohli zůstat," prohlásil Hrabec, který si velmi dobře pamatuje špatnou náladu na zámku v době, kdy byli lidé v nejistotě.

O tom, že klienti budou mít víc soukromí a budou si sami rozhodovat o svém životě, se hovoří už zhruba od roku 2007. Velká část z nich však o změnu nestála. Vyškovský deník Rovnost o tom několikrát informoval. „Za to, jak to celé dopadlo, jsme moc rádi. Máme pestrý program, organizujeme zábavy, zájezdy, táboráky. Kromě okresu jsme v poslední době vyjeli třeba do brněnského planetária, pluli jsme parníkem, navštívili jsme olomouckou zoologickou zahradu," vyjmenoval Hrabec.

Přestože je celá stavba krajskou akcí, i pro Vyškov jsou její podmínky podle vedení radnice výhodné.

Jednou strašák

Město vyměnilo objekt s krajem za Dům s pečovatelskou službou v Polní ulici. „Získali jsme sto pět bytů pro seniory a zbavili se budovy, která by v budoucnu město stála peníze," poukázal na výhody Goldemund.

Chráněné bydlení vznikne jako dvoupatrový rodinný dům se dvěma byty. V každém z nich příspěvková organizace ubytuje šest lidí. Mimo to podkroví poskytne zázemí pro administrativní pracovníky. Přízemí domu je navržené tak, aby vyrovnávalo křivý terén parcely. Zároveň poskytne ubytovaným různorodé možnosti trávení volného času.

TEREZA NOVOTNÁ
MICHAL KOČÍ