Jenže zejména CT přístroj je zastaralý a také pravidla České radiologické společnosti nařizují, že má být v provozu maximálně osm let. Vyškovská nemocnice současné cétéčko pořídila v roce 2007. „Před Vánocemi to tedy osm let bude. Zdržení v nákupu nového přístroje je proto problém, ale nijak zásadní. Pracovat se stávajícím přístrojem můžeme," ujistil primář radiodiagnostického oddělení okresní nemocnice Zdeněk Malaska.

Nového CT přístroje se mají lékaři a pacienti dočkat v prvním čtvrtletí roku 2016. „Momentálně zpracováváme dokumentaci k výběrovému řízení, kterou by Rada Jihomoravského kraje měla schválit v říjnu. Potom vypíšeme výběrové řízení na dodavatele přístroje," sdělila ředitelka vyškovské nemocnice Věra Seidlová. U zařízení oceňuje zejména snížení dávek ionizujícího záření a celkově kratší vyšetření pacientů.

Samotná instalace by pak neměla být problém. „Namontování přístroje trvá týden nebo dva. Zacvičení bude také rychlé, protože s ním bude pracovat zkušený personál," komentoval primář Malaska.

Suma za nákup cétéčka tvoří podstatnou část z 23 milionů korun, které letos kraj nemocnici přiklepl. Po znojemské a kyjovské nemocnici je to nejvíc peněz. Šly z přebytku hospodaření kraje.

Pokud jde o další část rekonstrukcí, a sice výměnu tří výtahů na poliklinice, práce už začaly. Problém je ovšem v provozu polikliniky. „Není možné rekonstrukci udělat najednou. V současné době pracovníci demontují první osobní výtah. Všechny práce nicméně mají být hotové na konci listopadu," přiblížila Seidlová.

Současný vzhled výtahů se nelíbí ani pacientům, změny vítají. „Na poliklinice je to s výtahy hrozné. Můžou převést snad jen tři pacienty, proto všichni dlouho čekají a starší lidé pak někdy musí chodit po schodech," upozornil třeba Vyškovan Milan Vlček.

Zvažují, co dál

Stejně kriticky vnímají obyvatelé Vyškova také sociální zařízení na poliklinice. „Je pravda, že toalety jsou ve špatném stavu a chtělo by to je vyměnit. Ale samozřejmě vše je otázkou peněz," řekla Jana Tvrdíková z Vyškova. Technický stav rozvodů ale vyžaduje podle ředitelky Seidlové rozsáhlejší řešení, než se původně předpokládalo. Peníze, které nemocnici zřizovatel přiklepl, by rekonstrukci nepokryly. V současné době proto vedení nemocnice zvažuje další postup. Stavební práce tak letos určitě nezačnou.

Pokud jde o poslední větší plánované zásahy, a sice projektovou přípravu na rekonstrukci na odděleních ORL a neurologie, pracují lékaři se zástupci projektantské firmy na uspořádání jednotlivých oddělení. „Poté nemocnice vypíše výběrové řízení na provedení díla," dodala Seidlová s tím, že samotná rekonstrukce je otázkou dalších let. Práce už dřív odhadla na zhruba 70 milionů korun.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ