Ještě před půl rokem starostové měst Vyškovska tvrdili, že stavebních pozemků v okrese ubývá a výstavba brzy zamrzne. Údaje Českého statistického úřadu týkající se právě tohoto problému za uplynulý půlrok ovšem svědčí o opaku. Na Vyškovsku se podle nich staví čím dál víc.

Za první pololetí roku 2009 firmy zahájili stavbu dvou set čtrnácti domů, a to jak bytových, tak i rodinných, zatímco vloni ve stejném období jich bylo zhruba sto třicet. Vyškovský okres se tak vyhoupl v žebříčku výstavby v Jihomoravském kraji z posledního sedmého na čtvrté místo.

Stavět se například začalo v Holubicích. „Vzniknou tady rodinné domy čtyř kategorií a zájem je o ně veliký. Stát budou od čtyř do osmi milionů korun. Jde o ceny stanovené před hospodářskou krizí. Hotové by měly být do roku 2011,“ uvedl místostarosta Holubic Stanislav Přibyl.

Domy vyrostou v lokalitě nazvané Jabloňový sad, která je ze západního směru ohraničená železniční tratí. Z jedné strany ji lemuje zástavba řadových rodinných domů a také silnice vedoucí z Holubic do Křenovic.

Výstavbu zahájila i soukromá firma v Bučovicích. Na tamním sídlišti má podle majitele firmy Pavla Čáslavy vzniknout sedmdesát nových bytů. „Nedávno jsme začali dělat základy. Jak rychle bude stavba postupovat, to bude záležet na vývoji na trhu,“ informoval syn majitele Pavel Čáslava mladší.

Také ve Slavkově u Brna začaly v letošním roce vznikat byty. „A to v lokalitě Zelnice. Jde o jeden bytový dům s více než desítkou bytů,“ upřesnil slavkovský místostarosta Jiří Doležel. Další firma se podle něj připravuje začít stavět na pozemku mezi Jiráskovou a Tyršovou ulicí.

Město dokonce stále má dost stavebních míst. „Nejde sice o desítky, ale pozemky, na nichž můžou vyrůst domy, jsou. Většinou jde o záležitosti soukromých vlastníků. Vím ovšem i o takových, kteří chtějí začít stavět,“ nechal se slyšet Doležel.

Právě Slavkovsko je například podle realitních makléřů velmi atraktivní oblastí, a hlavně díky výhodné poloze. Obyvatelé to mají blízko jak do Vyškova, tak také do Brna. V okrese je ovšem víc vyhledávaných lokalit. Stavebníci si tak pro uskutečnění svých plánů vybírají zejména obce západně od Vyškova, jako například Drnovice.

Obecně je prý ovšem Vyškovsko spíš méně lukrativním okresem pro výstavbu. Myslí si to například vyškovský realitní makléř Petr Krajáč. „V okrese je poměrně dost bytů rozestavěných. Ale řekl bych, že stavební firmy tady nemají příliš velký zájem tady stavět. Na Vyškovsku totiž není dostatečná kupní síla. To například znamená, že lidé mají zájem o domy v jiných cenových relacích, než jaké oni staví,“ řekl Krajáč.

Zatímco na Vyškovsku letos firmy začaly dohromady stavět přes dvě stě domů, například v okrese Brno-venkov jich zahájili přibližně sedm set, což je nejvíc v celém Jihomoravském kraji. Následuje Brno-město a v těsném závěsu na ním Blanensko.