Manerovské stáje oslaví o víkendu narození svých prvních hříbat. „Jako poslední přišla na svět klisnička Happy Appy, která je barevně vyvedená po otci přesně tak, jak jsme si přáli,“ pochvaloval si jednatel občanského sdružení Manner Jiří Novotný. Narozená hříbata pokřtí lidé ze stájí veřejně v sobotu.

Kromě křtu čeká návštěvníky i bohatý doprovodný program. „Lidé se mohou těšit na představení na koních, koňskou čtverylku nebo parkurové skoky,“ lákal jeden z organizátorů.

Program je sestavený tak, aby oslovil děti i dospělé. „Děti si mohou vyzkoušet, jak vypadá život ze sedla. Rodiče zatím ochutnají netradiční občerstvení, například jehněčí hamburger,“ doplnil k programu Novotný.

Koňské akce pořádá sdružení pravidelně, ale tato je první svého druhu. „Letos jsme přivítali první tři hříbátka, takže se jedná zatím o ojedinělou akci. Pokud přijdou v budoucnu další, určitě nám nebude vadit celou akci zopakovat,“ ujistil Novotný. Křest začíná v sobotu ve dvě hodiny odpoledne v manerovské stáji.

Kdo si nepotrpí na koňskou vůni a má raději tradiční vesnické slavnosti plné tance a hudby, najde program pro tento víkend v Kozlanech. U příležitosti trojího jubilea se tam uskuteční sjezd rodáků.

Sjezd rodáků

Místní základní škola a sbor dobrovolných hasičů slaví sto deset let. „Navíc uplynulo šestkrát více času od první zmínky o obci. Když se to tak pěkně sešlo, rozhodli jsme se uspořádat i první sjezd rodáků,“ vylíčila impulz k akci organizátorka Dana Krištanová.

Už teď je podle ní jasné, že rodáci dorazí na sjezd v hojném počtu. „Rozeslali jsme přes dvě stě pozvánek a máme už skoro sto padesát potvrzených účastí,“ pochvalovala si organizátorka. Nejvzdálenější rodák, na kterého se mohou přítomní těšit, je z Německa.

Na rodáky i návštěvníky čeká od pátku do neděle bohatý program. „Sobota je laděná spíše do country, neděli věnujeme národopisným souborům. Představí se taneční soubor z Hané a pěvecký soubor ze Slovácka. Zlatým hřebem bude sobotní vystoupení skupiny Šlapeto,“ nastínila program Krištanová.

Návštěvníky, kteří si tolik nepotrpí přímo na hudbu a tanec, potěší vystoupení mažoretek a ukázky hasičských zásahů. Víkendové setkání se odehraje převážně na zahradě obecního domu od sobotní deváté hodiny ráno až do nedělního pozdního odpoledne.

Babička v trenkách

Bavit se v sobotu budou i lidé v Bučovicích. Místní ochotnické sdružení Bučovičtí Výtečníci totiž chystá na sobotní sedmou hodinu večer premiéru nové divadelní hry Babička v trenkách aneb Aprílová komedie.

Přestože jindy píše režisérka i její svěřenci vlastní hry, tentokrát sáhli ke kolegům. „Vybrali jsme divadelní hru od režiséra Vlastimila Pešky z brněnského Divadla Radost,“ uvedla režisérka spolku Gabriela Sehnalíková.

Vzhledem k tomu, že Výtečníci volí výhradně komedie, byl prý volba jasná. „Jedná se o bláznivou komedii, která je plná gagů. Navíc obsahuje spoustu rolí, takže si tam každý z herců najde to svoje,“ přidala režisérka.

Diváci se tak mohou těšit na nespočet vtipných scén. „Hodně komická je například scéna, ve které sluha Arthur nadbíhá babičce, která je ve skutečnosti mužem převlečeným za ženu,“ nabídla ochutnávku Sehnalíková.

Divákům vzkazuje, že hra bude určitě stát za to. „Samozřejmě je tam pár drobností, které by šly udělat jinak, ale jsem pevně přesvědčená, že to zvládneme,“ ujišťuje režisérka. Představení hostí bučovický Katolický dům.