„Přesný počet míst a nabídka práce se odvíjí od toho, které firmy si prostory pronajmou. První areál bude dokončený už letos, zatímco zbytek až do roku 2024. Zatím ale složení nájemců neznáme. Bývají to výrobní, logistické či prodejní společnosti, ale možná je v podstatě jakákoliv firma, která projeví zájem,“ přiblížil mluvčí společnosti GLP Jan Hlaváč.

Zároveň slíbil kvalitní, moderní a nízkoenergetické prostory, které budou umístěné v zeleni. Plány ale mají také kritiky. Patří mezi ně například Ivan Vystrčil z nedalekých Němčan. Zmínil mimo jiné i další zastavění zemědělské plochy.

Ilustrační foto
Žena z Letonic zahřívala motor, s autem ale zmizel zloděj. Pátrá po něm policie

„Další věcí je například katastrofální dopravní situace na D1 směrem na Brno, která se ještě zhorší a nedostatek pracovních míst, kdy není kde brát těch plánovaných čtyři sta až sedm set nových pracovníků. Je to prostě celé velmi nešťastné,“ komentoval na dotaz Deníku Vystrčil.

Hlaváč slíbil obyvatelům regionu výhody, celá investice podle něj dosahuje na jednu miliardu korun. „Vznikne jedno z nemodernějších tuzemských center pro podnikání. Dále uvažujeme o výdejních místech balíčkových služeb typu Alza box. Pro místní podnikatele a obyvatele to představuje příležitost i pro získání zaměstnání,“ přiblížil mluvčí.

S projektem souvisí úprava křižovatek a části vozovek na silnicích II/430 a II/383. Řidičům to umožní bezpečnější průjezd. Náhradní výsadba výsadba zeleně vznikne ve formě ovocného sadu na ploše osmi tisíc metrů čtverečních. Poroste na pozemcích investora v severní části areálu.

Firmy v logistickém centru využijí celkem sedmdesát tisíc metrů čtverečních víceúčelových ploch vhodných pro logistiku a lehkou průmyslovou výrobu. „K dispozici budou také moderní kancelářské prostory a zázemí pro zaměstnance. Vzniknou „chytré“ budovy, které se přizpůsobí potřebám klientů. Ti je využijí také pro technologický výzkum nebo jako administrativní zázemí,“ pokračoval mluvčí Hlaváč, který vyzdvihl výhodnou polohu v blízkosti Brna.

LOGISTICKÉ CENTRUM

V katastru Holubic u D1.
Investice za miliardu korun.
Přinese až 700 pracovních míst.
Stavba rozdělená do 3 etap.

Podle ředitele kontaktního pracoviště úřadu práce ve Vyškově Pavla Ondráka je ještě předčasné posuzovat, jak nabídku nových pracovních míst pokryjí zájemci z regionu. „Očekávám postupné obsazování personálem. Z pohledu regionu je ale zcela zřejmé, že větší možnost získání pracovní síly bude z Brna. To má výhodu velikost města, počtu pracovníků i dopravní dostupnosti,“ přiblížil Ondrák.

Nezaměstnanost je podle něj v okrese stále nízká na úrovni dvou a půl procent. „To je nejnižší v Jihomoravském kraji. Počet volných pracovních míst je 1 839 míst na 1 622 uchazečů. Evidovaných volných pracovních míst je tedy stále více, než uchazečů o zaměstnání. V oblasti vývoje nezaměstnanosti jsme aktuálně nezaznamenali nějakou významnou změnu,“ dodal Ondrák.

Představitelé firmy usilují o spolupráci také s blízkými Holubicemi. Centrum budují právě v jejich katastru. „Obci pomáháme se zvýšením kapacity vodovodního řadu a podílíme se také na modernizaci čistírny odpadních vod. Budujeme biokoridor z ovocných stromů a plánujeme spolupráci i na dalších projektech,“ komentoval výstavbu ředitel společnosti GLP pro Českou republiku a Slovensko Jan Palek.