Jenže nejen na úkor zahrádek místních obyvatel, ale podle návrhu, který má redakce Vyškovského deníku Rovnost k dispozici, i části zahrady mateřinky. Lidé tak radnici žádají o ustoupení od záměru: začali sepisovat petici.

Kromě zvýšení hluku i prašnosti jim vadí zásah v Puškinově ulici. Podle všeho totiž přijdou o zeleň. Nová cesta je navržená od napojení u bytového domu s číslem osmašedesát.

Povede přes část zahrady mateřské školy a pokračovat bude na úkor zahrádek domů v Puškinově ulici. A to kolem domů 58, 48 a 42. „Jde o městské pozemky. Místo zeleně na nich vznikne cesta se dvěma pruhy s parkováním po obou stranách. Domy tak budou obklíčené z obou stran silnicí," nastínil předseda petičního výboru Karel Střelec.

V záměru je počítáno i s kusem zahrady z mateřské školy, který se rovněž využije pro stavbu komunikace. Což je podle petentů nemyslitelné. „Nejenže se dětem ubere místo k hraní, ale navíc budou trávit čas hned v těsné blízkosti aut a vystaví je hluku a prachu ze silnice," připomněl Střelec s tím, že kromě toho budou děti ohrožené i ve volném čase.

„Jde o klidnou oblast, která už je ve Vyškově poměrně vzácná. Pokud ale v místě vznikne komunikace, tato výhoda padne," upozornil nespokojený muž.

Na druhou stranu uznává, že v lokalitě potíže s parkováním jsou. „Zejména u čtyř paneláků za ragbyovým hřištěm. Jenže řešit situaci takovým způsobem není vhodné," dodal Střelec.

Proti změnám je i další z Vyškovanů, obyvatel Puškinovy ulice Tomáš Kocourek. Živí se jako architekt a ani jemu se návrh nezamlouvá. „Jedná se o klidnou část města, která nabízí blízké služby v podobě školky, nemocnice a obchodů. Taková lokalita je dnes ojedinělá a má pro město hodnotu. A to o ni chce přijít," nechápal Kocourek, který už petici podepsal. Než se přestěhoval do Vyškova, žil dlouhé roky v Brně. V centru.

Vždy v autě dlouhé minuty kroužil kolem bydliště a byl rád, že sehnal místo do patnácti minut chůze od domu. „Na Hraničkách a v Puškinově takový problém nepociťuji. Proto projekt moc nechápu. Navíc jsem přesvědčený, že když vzniknou nová stání, zase se naplní a lidem to dramaticky nepomůže," dodal Kocourek.

Střelec byl v kontaktu i s realitními makléři. Ti mu potvrdili, že pokud zeleň nahradí parkoviště a komunikace, dá se čekat, že ceny bytů výrazně klesnou. „Máme tedy obavu, aby znehodnocení lokality nevedlo k tomu, že by se o byty v ní začali zajímat spekulanti, kteří by je levně kupovali a pak je pronajímali sociálně nepřizpůsobivým k inkasování jejich dávek na bydlení," zmínil.

JEN MALÝ ZÁSAH

Pro dotčené obyvatele má zatím dobrou zprávu alespoň ředitelka Mateřské školy Puškinova Ivona Henrichová. Po několika jednáních s vedením města se dohodli na tom, že se záměr zahrady stavby parkoviště výrazně nedotkne. „Půjde jen o malý zásah, který se dětí hrajících si na zahradě dotkne minimálně. Navíc nejde o konečnou verzi návrhu, bude se upravovat," zmínila Henrichová.

Jak podotkl místostarosta města Břetislav Usnul, vizi lidem nutit radnice nechce. „Ale už v prvním kroku jsme oslovili bytová družstva z Hraniček. Překvapila nás reakce jejich předsedů, kteří se jednoznačně vyslovili pro výstavbu. Proto se záměrem dál zabýváme. Vše je ale zatím v plenkách. A je jen na lidech, jak se rozhodnou. Do konce června se totiž s předsedy chceme znovu sejít. A pak předpokládáme, že uspořádáme i jednání s veřejností," ujistil.

Co se týká zeleně, o výrazný zásah podle něj nepůjde. „Lidé v současnosti obhospodařují městské pozemky, trochu se jim zahrádky zkrátí, ale to není nic, co by narušilo rovnováhu zeleně v našem městě. A školka přijde jen o malou část zahrady," řekl Usnul.