Pracovníci odboru v takových případech komunikují i s charitativními organizacemi. „Zajišťují pro ně například potraviny. Na umístění v ubytovnách v okolí za skromných podmínek jim přispívá úřad práce, jedná se asi o pět tisíc korun měsíčně. Není to tedy žádný hotel. Dva bezdomovci už mají místo v ubytovně zajištěné, třetí prozatím přespává u kamaráda,“ pokračovala mluvčí.

Vyškovský zámek
Vyškovský zámek se opraví. Do jeho vzhledu promluví i veřejnost

Ve Vyškově se do pomoci zapojuje také místní charita. „Ve spolupráci s policisty, městem Vyškov a ostatními organizacemi v regionu poskytujeme lidem bez domova spacáky a teplé oblečení jako například rukavice, čepice nebo bundy. V některých konkrétních případech dodáváme i potraviny, noclehárnu ale neprovozujeme,“ komentovala ředitelka Charity Vyškov Zdeňka Horáková.

Mráz přečká v zahradní chatce

Situaci lidí bez domova komplikuje aktuálně mrazivé počasí. Někteří však pomoc nepřijímají. „Dlouhodobě tu máme ještě jednoho, u kterého to ale je už setrvalý stav. Nabídky odmítal, a i v současných mrazech tak přespává v zahradní chatce,“ dodala Slámová.

Ilustrační foto
Zavřené restaurace na Vyškovsku komplikují život pivovarům i farmářům

Vyškované poskytují lidem bez přístřeší pomoc soustavně. „Naše sociální pracovnice s nimi dlouhodobě pracují, snaží se jim zajistit ubytování na ubytovně ve Vyškově, Rousínově či Brně. Ze zkušenosti ale víme, že málokterý této šance využije. Zajišťujeme jim základní ošacení a obutí prostřednictvím sociálního šatníku ADRA, potravinovou pomoc, na zimu spací pytle, teplé čepice, rukavice a ponožky,“ popsala vyškovská místostarostka Karin Šulcová.

V Bučovicích pak úředníci aktuálně žádné bezdomovce neregistrují. „Město nemá v současné době na svém území osoby bez přístřeší. Pokud taková situace nastane, jsme schopni zajistit těmto klientům ošacení či potravinovou pomoc,“ ujistila vedoucí odboru sociálních věcí Martina Teuchnerová.