Novinka se vztahuje na plasty, papír a konzervy. „Kdo má plný pytel o správné váze, dá ho každý pátek před dům a obecní zaměstnanci ho odvezou. My ho zvážíme a pak dál předáváme svozové firmě. Domácnosti dostaly vlastní čárové kódy. Těmi pytel olepují, takže máme přehled o tom, kolik kdo jakého odpadu vytřídil," informoval starosta vesnice Martin Bartoš.

Čárové kódy mají i popelnice. „Svozová firma bude každou načítat. Díky tomu zjistíme, kolik směsného odpadu obec vyprodukuje. Zatím nám svoz zajišťuje brněnská Sita, ale od prosince přejdeme zpět k vyškovskému Responu," přiblížil starosta.

Třídění v pytlích
Pytle, které domácnosti odevzdávají, musí splňovat minimální váhu, aby se vyplatily. Plast tak musí vážit 2,5 až 4,5 kilogramu, papír pak pět až deset kilogramů.

To bude obci za vytříděný papír vyplácet příspěvek. Půjde na provoz školky. „Malé děti ještě nezvládají třídit odpad kompletně, ale aspoň částečně jsme se také zapojili. Třídíme papír, například výkresy. Školnice, která v budově mateřinky bydlí, je přidává ke svému sběru. Za přislíbené peníze jsme samozřejmě rádi," usmívala se ředitelka lovčičské mateřinky Marie Dufková. A zkrátka nepřijdou ani obecní organizace.

PILOTNÍ PROJEKT

Vytříděné konzervy totiž obec skladuje a následně je předá buď sboru dobrovolných hasičů, nebo sokolům, kteří je odvezou do výkupu.

Respono přistupuje k iniciativě Lovčiček jako k pilotnímu projektu. „Chceme si ověřit čistotu a množství vytříděného odpadu, nákladovost tohoto typu sběru, tedy náklady na svoz a dotřídění na lince, časovou náročnost i to, jestli skutečně dojde k poklesu směsného komunálního odpadu. Zda jde o krok správným směrem, se ukáže až po vyhodnocení určitého období," poznamenala za společnost Petra Přikrylová.

I proto zatím systém v jiných obcích zavést neplánují. „Výsledky budou známé až po ukončení projektu, tedy za rok," upřesnila.

Na novinku si ale Lovčičtí rychle zvykli. A pokládají ji za účinnou. „Servis je dokonalý, vyhovuje nám. Je to rozhodně změna k lepšímu," ocenil Cigánek.

Skoro nikdo už prý nedává do popelnic na běžný komunál to, co v nich nemá být. Třeba od nich se sváží už jen polovina popelnice. „Oceňuji i to, že máme na popelnicích čárový kód, takže se ví, kolik jsme měli tříděného a netříděného odpadu. Podle toho nám totiž stanoví cenu za svoz. Dosud jsme celá rodina platili ročně tisíc tři sta korun. Předpokládám, že nově bude částka nižší," nadchl se pro nový systém Cigánek.

To samé předpokládá i Bartoš. „Vše funguje na systému bonusů. Ty se odvíjí od toho, kdo bude kolik třídit a kolik vyprodukuje směsného odpadu. Lidé nemají povinnost se zapojit, nechceme nikoho nutit. Ale pokud se nepřidají, musí počítat s tím, že o bonusy přijdou," vysvětlil Bartoš.

I proto klasické kontejnery z Lovčiček nezmizí. Jak však podotkl, obec díky novince výrazně omezí jejich přeplněnost. Co se týká aktuální situace, v běhu je školení zaměstnanců svozové firmy. Mají se naučit, jak načítat. „A my ještě máme tři měsíce na to, abychom vychytali mouchy. Zatím jedeme ve zkušebním provozu," dodal Bartoš.

Pytlový sběr odpadů ale Respono stále vnímá jen jako doplňkový. „Není možné ho využít v každé vesnici. Předpokládáme totiž, že část z nich bude chtít i nadále využívat systém odkládání odpadů do kontejnerů umístěných na sběrných hnízdech," odůvodnila za společnost Přikrylová.