„V nejbližší době budeme z kapacitních důvodů stavět novou pozorovací samonosnou terasu nad přístavbou. V těchto dnech dokončujeme projektovou dokumentaci. Už příští týden bychom chtěli vypsat výběrové řízení. Jakmile bude známá firma, která práce zajistí, začneme okamžitě stavět,“ ujistil ředitel zooparku Josef Kachlík.

V jednom vstupném

Loňský převod hvězdárny v Marchanicích ze správy města do správy vyškovského zooparku obhajovalo město právě tím, že chce hvězdárnu zpopularizovat a víc ji nabídnout široké veřejnosti. „Stavební zásahy jsou nutné, protože nově musí být hvězdárna připravená na to, aby pojmula desetitisíce návštěvníků, kteří zavítají do zooparku nebo dinoparku. Vše bude v ceně jedné vstupenky,“ řekl Kachlík.

Podle místostarosty okresního města Karla Jurky se zpřístupnění hvězdárny lidem daří naplňovat. Hovoří o tom především čísla. „Od října do prosince loňského roku ji navštívilo zhruba dvanáct set návštěvníků, což je číslo, které se může rovnat návštěvnosti za posledních několik let. Samozřejmě jsou v něm započítané programy pro školy, které se konají i v multifunkčním sále Hanáckého statku,“ podotkl místostarosta Jur­ka.

Zároveň připomněl, že hvězdárna hodlá v budoucnosti nabídnout lidem také víc informací o samotném pozorování. „Okolí hvězdárny chce její vedení využít k expozici týkající se astronomie a sluneční energie,“ doplnil Jurka.

Součástí stavebních úprav bude pak zejména instalace dvou nových speciálních dalekohledů na pozorování Slunce. „Díky jednomu bude možné sledovat fotosféru, druhým pak chromosféru, tedy povrchové vrstvy sluneční atmosféry. Budou na společné montáži. Návštěvníky také určitě zaujme meteorologická stanice,“ prozradila vedoucí Hvězdárny Vyškov Dobromila Patáková.

Na nové terase vítězná firma postaví také nosný sloup pro dalekohled. „Bude odizolovaný, aby nedocházelo k nežádoucím záchvěvům dalekohledu při pozorování od ostatních stavebních součástí hvězdárny,“ vysvětlila Patáková.

Okresní město změny spojené s denním provozem hvězdárny podpoří částkou ve výši asi tří set sedmdesáti tisíc korun. „Zhruba stejnou sumou se na rozšíření hvězdárny bude podílet i vyškovský zoopark,“ prozradil ředitel Kachlík.

Denní provoz hvězdárny si vyžádá i výstavbu nových toalet pro veřejnost. „Už v pondělí také začne stěhování buněk na sever za plot a bude se na nich dělat nová společná střecha a dojde k jejich renovaci. Zároveň se upraví terén na nynějším místě buněk,“ řekla vedoucí hvězdárny.

Nízká zeleň

V minulých dnech už také odstartoval zásah do zeleně v okolí budovy. „Na některých místech náletová zeleň přerostla a mnohdy brání kvalitnímu pozorování. Samozřejmě jde o velmi šetrný zásah. Rozhodně nechceme, aby bylo okolí hvězdárny úplně holé. Vysazovat budeme nové nízké dřeviny,“ ujistila ještě Patáková.

Tu těší i to, že při hvězdárně pracuje nově astronomický kroužek. „Samozřejmě rádi přivítáme nové členy. Scházíme se každé úterý od patnácti hodin,“ připomněla Patáková.

Stavební ruch podle ní nenaruší chod hvězdárny. Na novinky se těší i třeba Vojtěch Popelář z Rousínovska. „Ve hvězdárně jsem byl tak před šesti lety, klidně bych si proto návštěvu zopakoval. Sice se na obloze vůbec neorientuju, ale předpokládám, že se něčemu přiučím,“ doufal mladík.