To Kudličkovy těší. „Když v létě jezdíme na koupaliště, musí mi se synem někdo pomáhat. Dostat ho do vody většinou není problém, ale vytáhnout ho z ní už ano. Slavkov letos určitě vyzkoušíme. Pokud by byl zvedák pro syna vhodný, nemuseli bychom s sebou brávat nikoho dalšího," uvedla Kudličková.

Pro letošní sezonu půjde o největší investici, kterou slavkovské koupaliště plánuje. „Zvedák poslouží lidem na vozíku, aby se bez větších problémů a pomoci okolí dostali i oni do vody. Umístíme ho do velkého bazénu," sdělil ředitel slavkovských technických služeb Petr Zvonek.

Novinka vyjde zhruba na sto dvacet tisíc korun. „Zvedák bude ovládaný vodou, k provozu není potřeba elektřina ani jiný pohon. Navíc ho vozíčkář může obsluhovat sám," dodal Zvonek s tím, že nainstalovaný bude hned vedle schodů do bazénu.

Záměr oceňuje i předsedkyně vyškovského Paprsku, který pomáhá dětem se zdravotním postižením, Jaroslava Bednářová. „S jiným druhem zvedáku jsme se setkali třeba ve Vyškově. Jestli ten slavkovský bude fungovat tak, že postižení nebudou potřebovat cizí pomoc, bude to opravdu dobré," konstatovala.

Také webkamera

Nejde o jedinou novinku, kterou ve Slavkově chystají. V plánu je i teplotní čidlo a webkamera, díky níž lidé uvidí, jak to na bazénu aktuálně vypadá. „Vytvoříme samostatné internetové stránky koupaliště, kam budeme vyvěšovat i aktuality včetně teploty vody a přes webkameru, kolik je tam lidí. Rozšiřujeme i plochu okolo bazénu, abychom tam mohli dát víc laviček a lehátek," vyjmenoval Zvonek.

Usnadnit si práci při uklízení dna pak letos chtějí v Moravských Málkovicích. Vysavač, který mají k dispozici, je starý teprve tři roky, už nicméně potřebují nový. Lidé díky němu budou chodit po dně bez řas a písku. „Ten, který máme nyní, nám vyráběl pán z Prostějova. Před třemi lety jsme za něj byli rádi. Má ale několik vad. Nedá se jím třeba vysát střed bazénu. Proto jsme se rozhodli pořídit automatický," vysvětlil starosta vesnice František Přikryl.

Výběrové řízení na dodavatele už obec vypsala. Zatímco současný přístroj stál pětadvacet tisíc, nový má vyjít zhruba na devadesát tisíc korun. Pomoci má krajská dotace. „Počítáme se spoluúčastí. Výhodou kromě jiného bude, že nebudeme muset používat tolik chemie. Čištění by totiž mělo být o dost kvalitnější než doposud," vyzdvihl starosta.

Víc stínu pak ocení návštěvníci bučovického koupaliště. Město tam nechalo vysadit stromy, aby se lidé měli kam schovat před sluncem. „Nyní ale ještě budou malé. Proto jsme na koupališti vymezili plochu pro rákosové slunečníky," uvedl vedoucí bučovických sportovních zařízení Jaroslav Hrabovský. Další novinkou má být nafukovací hřiště pro vodní fotbal. To je ale zatím v jednání.

Naopak ve Vyškově nic nového nechystají. Podobně jako v Rousínově, kde opravují chodník okolo bazénu a střechy na budovách, které k areálu patří.