„Na magnetickou rezonanci je aktuálně zpracovaná projektová dokumentace, je také zažádáno o dotace z evropských peněz. Prozatím máme příslib, vyjádření očekáváme v nejbližších dnech či týdnech,“ potvrdil ve čtvrtek ředitel nemocnice Zdeněk Horák.

Další novinkou bude nový urgentní příjem. „Nyní jsme zařazení do sítě urgentních příjmů druhého typu. K novému v současné době připravujeme výběrové řízení na zhotovitele nezbytné projektové dokumentace,“ pokračoval Horák.

Už v listopadu 2004 byla přitom zřízena a otevřena místnost EMERGENCY, jejímž smyslem je zajištění plně kvalifikované péče o nejtěžší stavy v souvislosti s ohrožením života. Jedná se především o stavy po těžkých úrazech a dále všechny stavy, kde jsou ohroženy vitální funkce. Zdravotníci tam mají potřebné vybavení včetně plicní ventilace. V případě nestability a nutnosti operace nemocného převezou na sál.

Přibližný prostor pro novou školu.
Škola u slavkovského nádraží? Ocení ji dojíždějící děti, záleží na dotaci

Areál nemocnice už prošel uplynulé období rozsáhlou rekonstrukcí, která se týkala především pavilonu B. „Spočívala v částečné demolici budovy a následné výstavbě do úrovně nejvyššího podlaží. Vznikl prostor pro modernizaci dvou stanic neurologického oddělení v počtu třiadvaceti lůžek pro muže, jednadvaceti lůžek pro ženy a smíšeného oddělení centra léčebné rehabilitace s dalšími dvaceti lůžky. Došlo tak ke koncentraci dvou nosných odborností iktového centra do jedné budovy, což nám umožnilo větší komplexnost poskytované zdravotní péče pacientům s prodělanou cévní mozkovou příhodou,“ popisoval výhody ředitel Horák.

Chystané novinky tak podle něj jsou pouze součástí dlouhodobého rozvoje zařízení. Zkušenosti s pobytem ve vyškovské nemocnici měla například také Dagmar Gargalovičová. Vyzdvihovala přitom ve svém hodnocení profesionální přístup a starostlivost zaměstnanců. „Mohu jedině doporučit,“ dodala žena.

Zmíněná rekonstrukce se přitom týkala také nemocniční kaple, kde aktuálně i nadále pokračuje očkování proti covidu. Přesunulo se tam z původní lokality ve sportovní hale u protější Základní školy Purkyňova, zájem podle zástupců nemocnice ale dlouhodobě upadá také na Vyškovsku. Upozorňovali přitom na důležitost vakcinace zvláště pro osoby starší pětašedesáti let, dlouhodobě nemocné nebo třeba diabetiky. Dávají jim za pravdu i další lékaři.

Nástupiště vojáků v dědických kasárnách.
V Dědicích se vojáci chystají na cestu do Afriky. Podívejte se

„Očkování doporučujeme i těm, kteří jsou vystaveni zvýšenému riziku infekce v zaměstnání nebo ji mohou na rizikové skupiny přenést – tedy zdravotníkům, pečovatelům, pracovníkům v sociálních službách, školství či státní správě,“ zdůraznil například vyškovský praktický lékař Michal Holásek.

Zmínil přitom také rizika při oslabení obranyschopnosti po prodělání covid-19. „U řady pacientů se po odeznění infekce objevují změny na plicích a s nimi spojené výrazné snížení plicních funkcí, projevující se únavou, dušností či vyčerpáním. Následkem může být též postižení kardiovaskulárního systému,“ varoval Holásek.

Zájemci pro očkování v nemocniční kapli se mohou stále registrovat, ale je možné dorazit i bez předchozí registrace. Aktuálně tam je očkovací centrum v provozu v následující dny od sedmi do patnácti hodin. Tento měsíc to platí pro sedmého, jedenáctého, osmnáctého, jednadvacátého, šestadvacátého a devětadvacátého října.