Město ale usiluje o rekonstrukce řady dalších památek, kde je ale závislé na dotacích. „Ministerstvo kultury k tomu zrušilo jeden z dotačních titulů kvůli šetření, ale čerpání jsme z něj stejně neplánovali. Kromě zmíněných soch, se kterými už počítáme, usilujeme také o opravu Kounicovy hrobky, skleníku a zámecké zdi. V těchto případech ale pochopitelně záleží na dotacích, které k tomu získáme,“ zdůraznila mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Desítky soch mají již důkladnou péči odborníků za sebou. „Většinu jsme tedy již spravili a jsme velmi rádi, že náš park zdobí krásně restaurovaná díla,“ potvrdila ředitelka Zámku Slavkov Eva Oubělická.

Slavkovská pivnice.
Zákazníky uvítají prvním pivem zdarma. Dodá ho slavkovský pivovar

Zásah je podle ní nezbytný. „Sochám se nedostalo od sedmdesátých let minulého století žádné odborné péče ani základní údržby a to se na jejich stavu významně podepsalo. Hovoříme o originálech barokních soch v parku plném zeleně, tedy v náročných podmínkách střídání ročních období a jiných nepříznivých vlivů,“ připomněla Dana Macounová jako členka týmu restaurátorů, který se na obnově v lokalitě dlouhodobě podílí.

SOCHY VE SLAVKOVSKÉM ZÁMKU
Celkem 64 barokních soch.
48 přímo v zámeckém parku.
16 na zámku nebo v depozitáři.
Práce na obnově pokračují už šestý rok.

Zámek s předzámčím, parkem a sochařskou výzdobou jsou od roku 2008 národní kulturní památkou. Na práci restaurátorů proto i tady bedlivě dohlížejí památkáři, kteří posuzují vhodnost a odbornost využitých postupů.

„Jedná se o soubor mimořádně kvalitních barokních soch, které vytvořili benátský rodák Giovanni Guliani, sochař Ignác Lengelacher a další neznámí autoři. Sochy byly původně součástí velkoryse komponované barokní zahrady i zámku dle návrhu italského architekta Domenica Martinelliho,“ popisovala mluvčí Národního památkového ústavu v Brně Radmila Stránská.

Autobus s dvacítkou cestujících skončil v pátek ráno na pomezí Vyškovska a Blanenska částečně v zasněženém příkopu. Museli jej vyprostit hasiči.
Autobus na zasněženém pomezí Vyškovska skončil v příkopu. Jelo v něm dvacet lidí

Výstavba je podle ní neodmyslitelně spjata s rodem Kouniců, který obýval slavkovský zámek. „Práce inicioval a zahájil koncem sedmnáctého století již Dominik Ondřej Kounic, jako stavebník je dokončil ale až Václav Antonín Kounic, trvaly tedy déle než půl století. Později však došlo k přeměně barokní zahrady v přírodně krajinářský park,“ přiblížila mluvčí památkářů.

Zmínila přitom velké změny v uspořádání prostoru. „Kamenné skulptury byly umístěné převážně na čestném nádvoří zámku. Po rozsáhlé obnově v sedmdesátých letech minulého století se ale kompozice v zahradě znovu změnila na základě volně provedené rekonstrukce,“ dodala Stránská.

Začala rekonstrukce budovy po obchodní akademii na Komenského ulici.
V budově po bučovické akademii začala oprava. Poslouží dětem i klientům úřadu

Zámecký park ve Slavkově u Brna tvoří nedílnou součást celého areálu a patří k nejvýznamnějším historickým zahradám na území Moravy. Jeho rozloha činí patnáct a půl hektaru. Dnešní podoba parku je výsledkem proměn, které navazovaly na každé přizpůsobení zámku novým stavebním slohům.