Kraj zastavil zadávací řízení předloni, a to kvůli předraženým nabídkám. „Správní obvod Bučovice zahrnuje dvacet obcí. Počet místních obyvatel starších pětašedesáti let se každoročně zvyšuje, ale přesto v něm chybí jediný registrovaný domov pro důchodce,“ popsal situaci Bohumil Žandovský, který kvůli tomu inicioval petici.

Měl s ní úspěch nejen na Vyškovsku. Podpisy připojili i zájemci ze Ždánic na Hodonínsku a okolí. „Danou petici podepsalo také z devatenáct z dvaceti představitelů obcí spadající pod Bučovice. Každý z nich mi osobně předal Petiční arch s podpisy obyvatel dané vesnice. Všichni tito představitelé obcí jsou průběžně o mých aktivitách informováni prostřednictvím mailu,“ zdůraznil Žandovský.

S rozhodnutím rady souhlasí i Marek Šlapal, který působil ve vedení kraje předcházející období. „Se záměrem o získání dotací z Ministerstvo práce a sociálních věcí pro tento projekt jsme v minulosti neuspěli a rozhodli jsme tak o financování s pomocí Evropské investiční banky. Bohužel nejlevnější nabídka při výběrovém řízení představovala náklady zhruba čtyři a půl milionu na jedno lůžko, což bylo neakceptovatelné. Stávající záměr proto považuji za logickou snahu o zlepšení dostupnosti služeb v oblasti Bučovic a o nezbytné zajištění mimorozpočtových zdrojů,“ potvrdil Šlapal.

Plány podporují také zástupci bučovické radnice. „Je pro město jednou z priorit, kterou s krajským úřadem neustále řeší. Starosta Bučovic Jiří Horák jej jako krajský zastupitel intenzivně prosazuje a bojuje za to, aby stavba ve městě vyrostla navzdory komplikacím. Stále doufáme v realizaci a uděláme pro ni maximum,“ dodala mluvčí města Martina Hašková.

Dvakrát dražší

Předloni v lednu představili zástupci kraje pilotní projekt domova důchodců v bučovické Zahradní ulici jako součást krajských investic. Náklady na zařízení s padesátkou lůžek stanovili v plánu na sto milionů korun. Na samotném výběrovém řízení však činila nejnižší nabídka na provedení díla 220 milionů korun.

Od plánů kvůli tomu v kraji upustili a vyčleněné prostředky místo toho převedli na projekt domova důchodců v Hustopečích na Břeclavsku. „V minulém roce jsme pro jeho výstavbu získali dotaci z Ministerstva práce a sociálních věcí. Náklady na jedno lůžko tam vychází zhruba na dva a půl milionu,“ komentoval Šlapal.

Rozhodnutí kritizoval Žandovský. „Jestliže výstavba byla více jak deset let cílevědomě připravována, je zcela nepochopitelné rozhodnutí zástupců kraje z roku 2019, podle kterého investiční akci neuskutečnili z důvodu vysoké vysoutěžené ceny a finanční prostředky ve stejné výši se přesunuli na výstavbu domova důchodců právě v Hustopečích i se stejnou kapacitou klientů,“ dodal iniciátor petice.

Podle Šlapala přitom patří snaha o získání prostředků pro podobné akce mezi povinnosti každého kraje. „Připomínám ale, že projekt jsme zdědili už snad někdy z doby před rokem 2012. Jsem tedy rád, že je nadále součástí snahy nového vedení, byť třeba v modifikované a efektivnější verzi, realizace tohoto cíle,“ dodal Šlapal.