Novinka lidem umožní hrazení zákonných plateb prostřednictvím moderního způsobu bezhotovostně. Najdou ji v prostoru před standardními pokladnami v budově A městského úřadu.

„Od počátku jsme prvotní využití plánovali pro výběr správních poplatků na odboru dopravy: správní a emisní poplatky na registru vozidel, správní poplatky na registru řidičů či poplatky za zkoušky řidičů. Prostě vše, co se vyskytuje na odboru dopravy,“ popsal starosta Vyškova Karel Jurka.

Počítají s rozšířením o další platby

Klíčový je QR kód. „Ten klienti dostanou u konkrétního úředníka. Buď již sumu k úhradě obsahuje, nebo si ji sami navolí. U samotného automatu jde o jednoduchou a intuitivní obsluhu prostřednictvím dotykového displeje. Klienti tak rychle a jednoduše zvolí požadovanou činnost,“ doplnil starosta.

Možností je úhrada kartou i hotovostí. „V následujících týdnech počítáme s rozšiřováním o další platby. Automat bude možné využít pro výběr poplatků za komunální odpad, poplatků ze psů i pro výběr poplatků na odboru správním a vnitřních věcí. Jednoduše pro vše, co obsahuje QR kód. Tím jsou v současnosti opatřené například už složenky právě na výběr poplatků za komunální odpad a psy,“ vyjmenoval Jurka.

Tipy na víkend na Vyškovsku: Koupačka v ledové vodě, ve Vyškově budou koledovat
Tipy na víkend na Vyškovsku: Koupačka v ledové vodě, ve Vyškově budou koledovat

Platby se načítají do finanční účtárny a jsou připravené k automatickému proúčtování. Následně se informace o zaplacení automaticky zobrazí v předpisu daného příjmu, a je tudíž ihned vidět.

Zařízení dodala brněnská firma za jeden milion a 145 tisíc korun. Další výdaje jsou pak spojené s napojením přístroje na městský kamerový systém či s propojením do ekonomického systému, který úřad používá.