Například mluvčí znojemské radnice Pavel Kovařík uvedl, že školení byla v posledních týdnech, kdy byl nápor žádostí na stavebním úřadu největší.

„Dle očekávání v pondělí nápor podání ustal. Nicméně stále je potřeba vypořádat žádosti doručené před pondělním datem a s novým systémem se seznamujeme," sdělil Kovařík.

Podle něj nový digitální systém na stavebním úřadě ve Znojmě ráno fungoval zčásti, pak docházelo k výpadkům. „Momentálně se nám ukazují v portálu údaje z jiných okresů," informoval Kovařík v pondělí po poledni.

Úředníci na stavebním úřadě v Blansku zatím neměli čas se s novým digitálním systémem seznámit. „Minulý týden byli zaměstnanci extrémně zavaleni žádostmi a platí to i dnes, úřad je stále plný lidí. Zaměstnanci se proto setkali jen se zkušební verzí, kterou i připomínkovali, ale zatím neměli čas ostrou verzi prozkoumat, protože stále řeší žádosti podle starého stavebního zákona," sdělila v pondělí mluvčí blanenské radnice Pavla Komárková.

V podobné situaci je i stavební úřad v Břeclavi, kde podle břeclavské mluvčí Ivany Solaříkové v posledních týdnech denně přicházel i metrový stoh dokumentů.

„Nejsme schopni takový objem v dohledné době zadministrovat. Předpokládáme, že na množství žádostí, které do pátku přišly, budeme potřebovat nejméně půl roku," zmínila Solaříková.

Stavební úřady obdržely i novou techniku od ministerstva pro místní rozvoj v podobě výkonnějších počítačů. „Dostali jsme konkrétně osmnáct sad, kde každá obsahuje výkonný notebook, klávesnici, myš, dokovací stanici a dva monitory. Dotace na tuto modernizaci stavebního úřadu činí 990 tisíc korun," uvedla Solaříková.

Nová technika má zefektivnit povolovací postupy, zrychlit stavební řízení a mimo jiné vést k lepšímu zpracování stavebních dokumentací a rychlejší komunikaci se žadateli. Novou techniku před pár dny dostaly i úřady v Blansku a Znojmě. „Došla na poslední chvíli, ale ještě není distribuována mezi úředníky," uvedla blanenská mluvčí Komárková.

Podle informací na stránkách ministerstva pro místní rozvoj mohou lidé od pondělí na portálu stavebníka podávat žádosti o povolení, přidávat projektovou dokumentaci a další přílohy v elektronické podobě, sledovat průběh řízení a nahlížet do evidencí a spisů.

Co řekl ministr Bartoš?

„V novém stavebním zákoně jsme zachovali rozhodování co nejblíže lidem, v samotných obcích. Na druhé straně pro nás bylo důležité odlehčit situaci menším stavebním úřadům, které se dlouhodobě potýkají s nedostatkem zaměstnanců. Usilujeme také o změny v tabulkových platech a digitalizace stavebního řízení nám konečně poskytne data, která potřebujeme pro nastavení výkonnostního financování úřadů," oznámil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Podle mluvčího ministerstva Petra Waleczka digitalizace stavebního řízení, zjednodušení dokumentace a přechod komplexních staveb na Dopravní a energetický úřad pomohou snížit objem úředních úkonů na malých stavebních úřadech až o třicet až čtyřicet procent.

VIDĚLI JSTE? Řeka Dyje ve Znojmě na začátku prázdnin. Podívejte se, kolik je vody

Pohled na klidnou řeku Dyje na začátku léta. | Video: Deník/Ilona Pergrová