Strávit parný víkend bez dodávky pitné vody, to je noční můra, která v polovině června postihla obyvatele čtrnácti obcí Slavkovska. Selhalo potrubí starého vodovodního přivaděče z Rousínova do Slavkova. V budoucnu už by se něco takového nemělo opakovat.

Vodaři totiž dostanou dost peněz na to, aby postavili nový řad vedoucí do Slavkova z Manerova. „Dobrou zprávou pro obyvatele Vyškovska je, že Řídící výbor Operačního programu Životní prostředí schválil na tuto akci požadovanou dotaci ve výši necelého sta milionů korun z evropských fondů a necelých šesti milionů korun ze Státního fondu životního prostředí,“ potvrdil senátor za Vyškovsko a Brněnsko a zároveň člen řídícího výboru Ivo Bárek.

Původní vodovod vedoucí z Opatovické přehrady přes Luleč a Rousínov do Slavkova a dalších obcí nevyhovuje podle vodařů už dlouho. „Potrubí nemá dostatečnou kapacitu,“ potvrdil ředitel společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov Vladimír Kramář. Projevilo se to během parného víkendu v polovině června. Vodovodní potrubí prasklo a kvůli tomu, že lidé odebírali hodně vody, se vyprázdnily i vodojemy. A vznikl velký problém, obyvatelstvo se ocitlo bez vody.

Nová větev skupinového vodovodu povede potrubím podle Kramáře z Manerova, který už zásobuje Bučovice a Nesovice, mezi Letonicemi a Dražovicemi přes Němčany na Slavkov. „Potřebujeme zvýšit kapacitu. Staré potrubí vedoucí z Rousínova bude sloužit dál, posílí ho ovšem nová větev z Manerova,“ objasnil ředitel. Zpráva o tom potěšila také představitele obcí. „Je to už dlouhodobě připravovaná záležitost. Zpráva o tom, že dostal zelenou, mě samozřejmě potěšila. Obzvlášť poté, co praskla větev vodovodu z Rousínova,“ ocenil slavkovský starosta Ivan Charvát.

Každá akce nicméně něco stojí a v důsledku ji zaplatí také uživatelé vodovodu. Vodovody a kanalizace Vyškov budou muset vedle dotace využít i vlastní peníze. Mohlo by to být až pětašedesát procent z celkové výše dotace. A to se neobejde bez zdražování. „Samozřejmě na tuto akci už máme vytvořené zdroje z odpisů, budeme ale muset získat investice mírným nárůstem ceny služby,“ sdělil Kramář.

Rozhodně podle něj ale nepůjde o tak vysoké zdražení jako po rozsáhlé rekonstrukci kanalizace, která trvala několik let a skončila vloni. Navýšení cen vodného a stočného by tedy rozhodně nemělo dosáhnout tří korun a padesáti haléřů.