Už zhruba tři týdny fungují obce v omezeném režimu právě kvůli přechodu na nový vrt. „Musím říct, že jsem velmi překvapený a spokojený s tím, jak to zatím lidé zvládají. Firma Insta omezila dodávky vody a spotřeba se snížila ve všední dny asi o třetinu, což je naprosto skvělé. Báli jsme se totiž, že lidé nebudou situaci respektovat," uvedl starosta Ježkovic Josef Pořízek.

Vyšší vydatnost

S novým vrtem je zatím také spokojený. „Ukázalo se, že má minimálně čtyřikrát až pětkrát větší vydatnost než ten původní, a to se může navíc ještě zlepšit. Na velké zřídlo jsme narazili zhruba ve třiceti metrech, což je také výborné. Práce se sice poněkud protáhly, protože se ukázalo, že v místě vrtu je sypké podloží a po každých několika metrech se muselo zastavovat, ale jinak si myslím, že vše jde velmi dobře," pochválil vývoj situace Pořízek.

Totéž potvrdila i starostka Podomí Kateřina Ševčíková. „Pokud vím, tak se objevily nějaké komplikace s nestabilním podložím, ale dělníci vše zvládli. Myslím, že situace se vyvíjí dobře a za několik týdnů bychom mohli definitivně přejít na nový zdroj," podotkla Ševčíková.

Firma Insta, která vodovod ve třech dotčených obcích provozuje, nastavila na přechodné období přísné podmínky. „Pro každou obec jsme určili denní množství vody podle průměru běžné spotřeby. Měli jsme několik případů, kdy lidé tyto podmínky nerespektovali, ale ve většině případů byli ukáznění, což nás těší. Ukazuje to, že lidem není lhostejné, co se v jejich obci děje," uvedl vedoucí střediska vodárenství firmy Insta Aleš Zapletal.

Třítýdenní zkoušky

Doplnil, že nový vrt je už odvrtaný, před několika dny začaly třítýdenní zkoušky. „Tyto čerpací zkoušky ověřují vydatnost a kvalitu surové vody. První výsledky ukazují, že vydatnost vrtu odpovídá očekávání, na počátku zkoušky dává přes tři litry vody za sekundu," řekl Zapletal.

V současné době čeká firma na výsledky laboratorního rozboru vody, který vyhodnotí její kvalitu. „Předpokládáme však stejnou jako u původního vrtu, tedy výbornou. Po dokončení čerpací zkoušky budou následovat další kroky, tedy hlavně splnění podmínek vodoprávního úřadu a Krajské hygienické stanice Brno," dodal Zapletal.

Na základě vyhodnocení vzorků pak bude možné vrt legalizovat. „Ještě to chvíli potrvá, ale myslím, že je to časově vypočítané dobře. Do konce června, kdy začnou prázdniny a děti budou doma, bychom to už měli mít za sebou. Všichni budeme samozřejmě rádi, až tohle období skončí a voda zase poteče bez problémů," podotkla starostka Ruprechtova Světlana Švarcová.