Podle údajů svozové společnosti však každý vyprodukoval loni v průměru 270 kilogramů. „Doma přitom máme několik nádob, kde třídíme papír, plasty, sklo a další odpad. Dnes už vlastně v Bučovicích neznám žádnou domácnost, která by nepostupovala stejně. Osobně si myslím, že většina lidí se o třídění snaží,“ komentoval třeba Josef Bouda.

Město místní už upozornilo na potřebu efektivnějšího třídění. „V souvislosti s tím probíráme různé varianty řešení,“ doplnila bučovická mluvčí Martina Hašková.

Zákon o odpadech vstoupil s novým zněním v platnost prvního ledna letošního roku. „V souladu s ním došlo k navýšení zákonných poplatků za ukládání odpadů na skládku a finanční rezervy na zajištění rekultivace a následné péče o lokalitu. V souladu s evropskými recyklačními cíli zavádí také postupné zvyšování poplatku za ukládání využitelných a recyklovatelných odpadů na skládky, a to ze současných pěti set korun za tunu na osm set korun,“ informoval ředitel společnosti Respono. která pro města a obce svoz odpadu na Vyškovsku zajišťuje, Milan Černošek.

Doplácí milion ročně

Odlišně ke svozu odpadu oproti většině regionu přistupují ve Slavkově u Brna. Od příštího roku ale systém budou nuceni změnit kvůli nové legislativě. „Slavkov dlouhodobě patří mezi města s nejvyšším podílem vytříděného odpadu v Česku. V našem městě totiž jako jednom z mála neplatí místní obyvatelé „na hlavu“, ale podle četnosti svozu,“ popsala mluvčí Slavkova Veronika Slámová.

Řeší tam ale v souvislosti s tím zase jiný problém. „Přestože jsme rádi, že jsou lidé ve Slavkově zvyklí tolik třídit, způsobuje to velký tlak na udržitelnost svozu komunálního odpadu, které již nyní musíme dotovat téměř milionem korun ročně,“ pokračovala slavkovská mluvčí.

Město tam situaci řeší podle svých možností. „Přestože u nás máme pětadvacet stanovišť na tříděný odpad, jejich kapacita často nestačí. V loňském roce jsme se proto dohodli s odpadovou firmou, aby papír svážela dvakrát týdně. Městskou pokladnu takové navýšení stojí o 350 tisíc korun navíc,“ dodala Slámová.

I města a obce v regionu se pravidelně účastní ohledně třídění soutěží, kde sbírají ocenění. „Právě v době, kdy nám všem pandemie způsobila celou řadu problémů, je velmi důležité nepolevovat v motivaci lidí i v propagaci správného nakládání s odpady,“ uvedla ředitelka oddělení regionálního provozu společnosti EKO-KOM Martina Filipová.