Předchozí
1 z 6
Další

Pláž Osada na Brněnské přehradě

Na nudistickou pláž Osada u Brněnské přehrady vyráží v létě stovky vyznavačů naturismu. Některým jsou ale trnem v oku.Pláž Osada u Brněnské přehrady. Zdroj: Deník/Terezie SekáčováBezesporu nejznámější a nejdéle využívanou nudistickou pláž najdou nadšenci na Brněnské přehradě. Pláž Osada leží jen pár set metrů od lodní zastávky Sokolské koupaliště, na místě je lidem k dispozici stánek s občerstvením. Před zraky zvědavců chrání lokalitu z každé strany dřevěné palisády, o soukromí se tak nudisté bát nemusejí. „Jsem tam poměrně často. Atmosféra je zpravidla příjemná, navzájem přátelská, milá, přívětivá,“ pochvaloval si koupání u pláže Osada Brňan Michal Šmerek.

Zdaleka se však nejedná o jedinou lokalitu v Brně, kam se vyznavači nudismu či naturismu vydávají.

Biotop Chrlice

Biotop ChrliceBiotop ChrliceZdroj: Deník/Tereza HálováZa koupáním míří lidé i k přírodnímu biotopu v brněnských Chrlicích, jenž se, podobně jako přehrada, nachází takřka na konci města. Nazí rekreanti využívají jeden z břehů biotopu, tamní nudapláž nicméně nepatří mezi ty oficiální. „Všichni jsme přišli na tento svět nazí a není nic přirozenějšího, než být nahý,“ vysvětlil vyznavač naturismu Aleš Prchal.

Ačkoliv se nudismus a naturismus zdají na první pohled jako synonyma, ve skutečnosti tomu tak není. Zatímco nudismus zahrnuje spíše stránku nahoty a neoblékání, naturismus má širší ideové zaměření. „Rozdíly jsou malé. Když ale mluvíme o naturistech, jsou to tací, kteří se přírodě snaží trochu pomáhat. Není tedy výjimkou, že u vodního toku vidím člověka, který tam nahý sbírá odpadky. Snažíme se jít přírodě naproti i takto,“ poznamenal předseda Českomoravské federace naturistů Jiří Böhm.

Růženin lom v Brně

Jezírka Růženina lomu.Jezírka Růženina lomu.Zdroj: Viera SvobodováDalším brněnským nudistickým přírodním koupalištěm je část zatopeného Růženina lomu v Líšni. Místo skryté očím běžných výletníků využívají vyznavači nudismu dlouhá léta, a to navzdory oplocení, které oblast chrání před nepovolanými návštěvníky. Mezi cestičkami ve vlhkém rákosí tak běžně hledají soukromí ti, jež se ve vodě osvěžují raději bez plavek. „V dosahu hromadné dopravy lze objevit krásný výhled na Brno, tyrkysová jezírka i unikátní porosty Hádecké planiny,“ lákal nové nadšence nudista Stanislav.

Malá laguna u Pasohlávek

Přírodní koupaliště Laguna u Pasohlávek.Přírodní koupaliště Laguna u Pasohlávek.Zdroj: Deník/Michal ŠupálekJednou z oficiálních nudistických pláží je v Jihomoravském kraji Malá laguna u Pasohlávek na Brněnsku. Oblast najdou lidé na břehu Novomlýnské vodní nádrže, lokalita je součástí známého kempu Merkur. Na travnaté ploše pro nudisty využívají návštěvníci restauraci, toalety a sprchy, stanovat mohou přímo na hranici pláže. Organizátoři v místě navíc každoročně pořádají sportovní odpoledne nazvané Naturistická Věstonická Venuše.

Lom na Janičově vrchu u Mikulova

V zatopeném lomu na Janičově vrchu v Mikulově odstartovala letní koupací sezona. Poslední roky s omezením respektujícím tuto cennou přírodní památku a opět pod správou Romany Ertlové.Lom v Mikulově.Zdroj: Deník/Iva HaghoferZónou pro koupání bez plavek se chlubí jezírko v lomu na Janičově vrchu u Mikulova. O naturální koupaliště pečuje Romana Ertlová v souladu s přírodou již čtvrtou sezónu, za plaváním tam vyrážejí mnozí vyznavači nudismu. „Někteří řeknou, že je to skvělý nápad, zajásají, svléknou plavky a skočí do vody. Někteří se podivují a ptají se, zda to myslíme vážně. No a třetí skupinu tvoří lidé, kteří si myslí, že jsme se zbláznili úplně,“ popsala různé skupiny návštěvníků Jana Long, která s provozem vypomáhá.

Před nedávnem Deníku zároveň vylíčila názory, proč je podle ní koupání naostro příjemnější. „Koupat se nahá je celkově báječnější, jedná se i o prožitek napojení na přírodu. Navíc do vody neunikají žádné chemikálie z pracích prášků, ve kterých se zpravidla perou i plavky,“ shrnula žena. Znečištění vody v lomu se snaží zamezit například ekologičtějšími opalovacími krémy, v posledních letech lze díky tomu vidět do mnohem větší hloubky, než tomu bylo dřív.

Vodní nádrž Křetínka v Letovicích

V přehradě Křetínka je nyní nezvykle málo vody.Přehrada Křetínka.Zdroj: Petr ŠvancaraNudistické koupání si lidé v neposlední řadě užijí ve vodní nádrži Křetínka v Letovicích na Brněnsku. Pokud zájemci dorazí autem, musí jej odstavit na parkovišti společném pro všechny návštěvníky. Nudapláž najdou hned vedle plochy určené pro opalování v plavkách. Vstupným si Jihomoravané hlavu lámat nemusí, přehrada je volně přístupná každému. V kraji se jedná o čtvrtou oficiální pláž určenou nudistům a naturistům.

Podle předsedy Českomoravské federace naturistů Jiřího Böhma je součástí české komunity nudistů a naturistů přibližně deset tisíc lidí. Počet se přitom dlouhodobě příliš nemění. „S lokalitami je to trochu problém, protože spousta jejich provozovatelů se časem uchyluje ke změně na běžné pláže a kempy. Neumíme to moc ovlivnit, můžeme si přát a snažit se o rozšiřování našich ploch, ale ve výsledku to dále neovlivníme,“ pokrčil rameny Böhm.