Své by o tom mohla vyprávět třeba pravidelná divačka Denisa Lukačková. „Letní kina jsou fajn. Je to něco, co nebývá každý den, takže si toho člověk víc váží. Nevýhodou letních kin je samozřejmě počasí. Nikdy nevíte, jestli nezmoknete na kost. Hlavním rozdílem mezi klasickým a letním kinem je ale každopádně atmosféra,“ přikyvuje vyškovská gymnazistka.

Na spuštění plátna tak už netrpělivě čekají třeba v Lulči. „Tento rok nabídneme už čtyřicátý devátý ročník,“ uvedl starosta obce Petr Halas.

Promítat se bude už od pátku až do konce měsíce vždy od půl desáté na parkovišti za koupalištěm U Libuše. A to za každého počasí. „Počasí bohužel neovlivníme, ale to by musely snad padat trakaře, abychom nepromítali,“ řekl Halas. Celková kapacita se pohybuje od tří stovek do tři sta padesáti diváků, pro které jsou připravené dřevěné lavičky.

Když budou mít zájem, mohou si představení vychutnat i z pohodlí svého auta. Nedostatku diváků se organizátoři nebojí. „Podařilo se nám zajistit několik filmových novinek, které snad diváky přitáhnou,“ vysvětluje Halas, který se na nějaké představení přijde určitě podívat také.

Lákadlem tak bude určitě druhá část posledního dílu Harryho Pottera, jehož premiéra se uskutečnila teprve před několika dny. Dále kino nabízí pátý díl akční série Rychle a zběsile nebo další pokračování Pirátů z Karibiku. Z českých filmů se na plátně objeví třeba drama Lidice. Cena lístku je pětaosmdesát korun a zůstává stejná pro každé představení.

Oscarové drama

Ve stejný den začne promítání i v letním kině ve Slavkově u Brna. Milovníci filmů se tradičně sejdou v areálu zámeckého parku. Na diváky čeká oscarové drama Králova řeč nebo česká komedie Doktor od jezera hrochů.

Představení startují opět kolem půl desáté. Vstupné je čtyřicet korun na každé představení kromě první části posledního Harryho Pottera, kdy bude lístek za padesát korun. Děti do deseti let mají vstup zdarma.

Naopak letní kino Ivanka v Ivanovicích na Hané už diváky potěšilo několikrát. Sezona je v plném proudu, kino láká třeba na dnešní romantickou komedii Zkus mě rozesmát nebo na páteční Odcházení Václava Havla. Začíná se vždy po deváté hodině večerní, vstupné je padesát korun.

Ve Vyškově propukne letní promítání ve vyškovském pivovaru 5. srpna, kdy na plátno vyplují Piráti z Karibiku. „Kapacita kina je zhruba čtyři sta diváků, začneme vždy po setmění, takže někdy před devátou hodinou,“ uvedla vedoucí vyškovského kina Sokolský dům Jana Šetelíková.

V případě nepříznivého počasí se promítání přesune právě do budovy vyškovského kina, diváci se mohou těšit na bláznivou komedii Pařba v Bangkoku nebo na český snímek Občanský průkaz. Ceny lístků se pohybují od sedmdesáti do osmdesáti korun.

JANA JEŽKOVÁ