DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Déle než pět let straší na okraji Drysic ohořelá, rozpadající se budova. Sousedům padá do dvora vlnitý plech a skelná vata. Občas si nebezpečné místo k hrám vyberou malé děti. K odstranění trosek se ale nikdo nemá. Vyškovský Deník na nebezpečnou stavbu už několikrát upozorňoval. Naposledy téměř před rokem. Teprve v těchto dnech se případ pohnul kupředu. Konečně je vyřízené dědické řízení. Lidem, kterých se případ dotýká, ale zatím nikdo nic neoznámil.

„Budova je v dezolátním stavu. Dosud ji nikdo neodstranil.

Pravděpodobně stále není známý vlastník. Bojíme se, že to spadne a dojde k úrazu. Z jedné strany je sice plot, ale ze strany druhé, a také od dálnice, se dovnitř dá dostat,“ uvedla místostarostka Drysic Jarmila Procházková.

Nejhůř je na tom sousední rodina Kuběnských, které se hala hroutí do dvora. Bojí se tam pouštět svou dcerku, aby nepřišla k úrazu. „Častokrát vidíme v hale pobíhat děti. Vždycky je zaháníme, aby se na ně nesesypala. Jen čekáme, kdy se opravdu stane nějaké neštěstí,“ postěžovala si Monika Kuběnská.

Její manžel dodal, že přestože drobnější úlomky popadaly už dříve, strach rodinu neopouští ani nyní. „Ještě před několika dny, kdy napadlo hodně sněhu, celý objekt skřípal a prohýbal se. Hrozilo, že se každou chvíli zřítí do dvora,“ řekl Kuběnský.

Drysická radnice apelovala na vyškovský stavební úřad. Ten ale nemůže pomoci, protože stále nezná vlastníka objektu. Původní majitel zemřel a úřad čekal na vyřízení pozůstalosti. Případ několikrát urgoval. „Stále probíhá likvidace. Nemáme zprávy, že by řízení skončilo,“ uvedla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová. Slíbila, že úřad napíše soudní komisařce další urgenci, aby dala zprávu, v jakém stádiu se případ nachází.

Redakci Vyškovského Deníku se ale od prostějovské soudní notářky Hany Dvořáková podařilo zjistit, že spis už je u soudu. „Další postup rozhodne soud. Bližší informace budou známé v únoru,“ řekla notářka.

Kuběnská má z posunu radost a doufá, že tento nebezpečný objekt někdo odborně zlikviduje. „Dcerka si konečně bude klidně hrát a dovádět na dvoře i zahradě. Jsem přesvědčená, že tato stavba hyzdí naši jinak moc krásnou a rozvíjející se obec,“ řekla Kuběnská.

Přesto ještě není vyhráno. Je velice pravděpodobné, že halu bude muset nechat nakonec zbořit stát. Podle notářky je totiž vlastníkem obchodní společnost. Pokud se nenajde kupec obchodních podílů, pak nechtěné dědictví připadne státu.

Majitelem provozní haly, než ji zabavila banka, byl podnikatel z prostějovské společnosti Komba Miloš Vitásek. Ten však zemřel, ještě než stavení zachvátil požár. K vyhořelé a zadlužené hale se pak nikdo nehlásil.

Notářka Dvořáková tvrdí, že netušila, že hala patřila Vitáskovi. Nepřišel na to dokonce ani soudní znalec při zpracování posudků. Teprve z podnětu vyškovského stavebního úřadu poslala žádost na katastrální úřad. Odpověď, že vlastníkem je Komba, přišla loni v březnu. Na jejím základě žádala o rozšíření znaleckých posudků. To byly podle notářky důvody, proč od podzimu 2003, kdy hala vyhořela a statik doporučil její srovnání se zemí, stále ještě ohrožuje životy.

ČTĚTE TAKÉ SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY V PRAVÉM HORNÍM ROHU