Velice lukrativní stavební pozemek má totiž zatím ve svém držení město a podle posledního rozhodnutí si jej ještě nějakou dobu ponechá. Chce si ujasnit, co přesně by na něm rádo vidělo. Muselo tak odmítnout spolek Mladé rodiny, který požádal o zveřejnění záměru prodeje pozemku. Ten na něm chce stavět rodinné domy. „Spolek není jediným subjektem, který o pozemek projevil zájem. Už v minulosti se o něj ucházela řada soukromníků i společností, ani tehdy ale záměr zveřejnění prodeje zastupitelstvem neprošel. Má to víc důvodů," naznačil starosta Slavkova Michal Boudný.

Jedním z nich je, že město může v budoucnu dané parcely potřebovat, a to nejen kvůli vlastním stavebním plánům. „Pokud se má Slavkov v budoucnu nějak rozvíjet, bude pro to logicky potřebovat místo a toho nemá mnoho. Na podobném pozemku může vyrůst kupříkladu nová školka nebo domov důchodců. Další věcí pak je, že zmiňovaný majetek představuje určitou peněžitou rezervu. Vždy ho můžeme prodat za poměrně vysokou cenu," podotkl starosta.

Zatím zastupitelé schválili, že nechají vypracovat studii využití území. Pro spolek to znamená zklamání. „Jsme sdružení obyvatel Slavkova a chceme koupit parcely, jež jsou podle územního plánu určené k bytové výstavbě. Máme projekt na stavbu šesti rodinných domů," upřesnil místopředseda výboru Mladých rodin Tomáš Matucha.

Proti projektu zastupitelstvo ovšem nic nemá. Problém je v tom, že když město vyhlásí záměr prodeje, neznamená to, že ho koupí právě Mladé rodiny nebo jiný vhodný zájemce.

Bere, kdo dá nejvíc

Město totiž při prodeji musí akceptovat nejvyšší nabídku. „Existuje velké riziko, bezmála jistota, že přijde developer, který nabídne bezkonkurenční cenu, a všechny ostatní zájemce převálcuje. Rozhodně nejsem proti tomu, aby pozemek koupily Mladé rodiny, ale není to tak jednoduché. Zatím je třeba záměr odložit a nechat zpracovat územní studii, abychom měli jasno, jak vlastně pozemek chceme využít," zmínil zastupitel Dušan Jakoubek.

Matucha upozornil, že zpracování územní studie město zadalo už dřív. Přesně před rokem, kdy se případ s odmítnutím taktéž odehrál. „Studie je vypracovaná, jedná se ale jen o jednoduchý koncept: na severní straně pozemku má stát šest až osm rodinných domů, na jižní pak dva bytové domy. Nová studie má být podrobnější, má řešit polohu chodníků, cest, rozparcelování a podobně. Zastupitelstvo ji chce mít k dispozici do podzimu," vysvětlil šéf slavkovského odboru investic a rozvoje Petr Lokaj.

Nikdo navíc podle jeho slov nemůže spolku zaručit, že v případě vyvěšení záměru k pozemku přijdou. „Po podobných stavebních pozemcích panuje velký hlad. Další takový má město například na sídlišti Zlatá Hora, kde se jedná asi o osm tisíc metrů čtverečních zastavitelné plochy," nadnesl Lokaj. Pozemek na Slovanské je v územním plánu vedený jako orná půda určená k bytové zástavbě. Zatím na ní nevedou inženýrské sítě. Ty navíc nejsou tím jediným, do čeho by museli kromě stavby samotné zájemci po koupi investovat. „Problém je v tom, že pod pozemkem vede kabel vysokého napětí. Přeložka by vyšla asi na milion korun," upozornil Boudný. O tom spolek dosud nevěděl.

Reálná cena pozemku ve Slovanské ulici se podle Lokaje pohybuje okolo patnácti set korun za metr čtvereční, což odpovídá celkové ceně přes deset milionů. „S takovou částkou přišel poslední vypracovaný posudek. Ten předcházející hovořil dokonce o 2 800 korunách za metr čtvereční, ale to je nejspíš trochu přemrštěné," řekl Lokaj.

Není ovšem vyloučené, že developer by za nemovitost nabídl i vyšší částku.