DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Otázkou jak a na čem nejlépe ušetřit se dlouhou dobu zabývá vedení většiny příspěvkových organizací z Vyškovska. Jak se před několika málo dny ukázalo, rozhodně ne zbytečně.

„Ministerstvo nám slíbilo, že do systému sociálních služeb vrátí jednu a půl miliardy korun. Z toho velká část měla jít do pobytových služeb. Ve skutečnosti je to zhruba padesát milionů korun. Rozdělovat takovouto částku je úplně směšné,“ uvedl krajský zastupitel pověřený zabezpečováním úkolů v oblasti sociálních věcí a rodiny Jiří Altman.

Ministerstvo práce a sociálních věcí jednu miliardu korun přidělilo státním neziskovým organizacím. „Musíme teď opět řešit, kde vzít víc než miliardu korun. Třináctého března na toto téma budeme jednat s ministerstvem,“ řekl Altman.

Schůzky se zúčastní i vedoucí odboru zdravotnictví Jihomoravského kraje Josef Drbal. „Budeme chtít dokrytí peněz alespoň na úroveň minulého roku, a to znamená sto třicet milionů korun. Pokud se nám to nepodaří, tak to bude znamenat omezení rozsahu a kvality poskytované péče. To pro nás není přijatelné,“ řekl Drbal.

Na oznámení, s kolika penězi můžou počítat, v těchto dnech čekají vedení různých krajských příspěvkových organizací v okrese. Třeba hvězdlického Domova Hvězda.

„Žádali jsme ještě o vyšší částku než obvykle, protože budova potřebuje nová okna. Z požadovaných třinácti milionů a dvou set tisíc korun jsme dostali pět milionů a tři sta tisíc. Peníze nám ještě na pár měsíců vystačí, ale musíme šetřit. Věřím, že situace nebude natolik bouřlivá, jak to vypadalo z počátku,“ je přesvědčený ředitel hvězdlického domova důchodců Luděk Strmeň. Ten dodal, že s částkou okolo třinácti milionů korun hospodařili i v minulých letech.

Na stejnou částku byl od kraje ještě v minulém roce zvyklý i ředitel Ústavu sociální péče v Habrovanech Marcel Funderák. „V současné době máme k dispozici tři miliony korun, které šetříme, jak to jen jde. Ale klientů se to nedotýká. Omezili jsme například dopravu a také nákup vybavení budeme muset odložit na neurčito. Zkrátka budeme žít skromně,“ uvedl ředitel Funderák.

Vedoucí pracovník oddělení styků s veřejností Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky Jiří Sezemský uvedl, že výše úplných dodatečných dotací pro kraje ještě není definitivně schválená.

„Budeme ji s kraji v nejbližších dnech konzultovat a k definitivnímu rozhodnutí o navýšení dojde podle původního harmonogramu při jednání dotační komise koncem března. Tyto navýšené prostředky budou krajům distribuovány v rámci druhé splátky do konce června,“ informoval Sezemský.